Otazník123

Klesnou vůbec ještě někdy ceny nemovitostí? A je dobrý nápad se aktuálně zadlužit půjčkou na panelákový byt?

Jak se podle vás, bude vyvíjet situace na trhu z nemovitostmi, v tomto kritickém roce 2022, zvlášť, po zpřísnění podmínek pro udělování hypoték a jak se i v závislosti na tomto kroku ČNB, bude vyvíjet situace v následujících letech? Myslíte si, že za předpokladu ukončení pandemie Covidu v tomto roce, se situace a cenové hladiny vrátí na dřívější hodnoty? Nebo bude pokračovat trend růstu cen nemovitostí a stále zvyšujícího se počtu obyvatel bydlících v nájmech? Tak jako v západních zemích. A budou se zvlášť odlišně, vyvíjet ceny např. pozemků, bytů, bytů v panelácích, domů? Já sám teď řeším otázku bydlení. Myslíte si že je rozumné si vzít v současné situaci hypotéku na malý byt v paneláku 1+kk v Ostravě (cena bytu 1 600 000) půjčka by byla asi 1 300 000kč, nebo je lepší ještě počkat třeba rok? Je pravda, že rozumově se mi zdá tolik peněz za byt v paneláku jako špatná koupě, ale mám strach, že lepší už to nebude. Co myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Lepší už to nebude. Vidím to jenom já, jak vlády zahájily útok proti svému obyvatelstvu? Stačí se podívat na nové návrhy zákonů a likvidační pokuty. Lidem bude při té příležitosti zabavován majetek. Nejspíš to tady potom koupí nějaké nadnárodní monstrum jen jako pozemek. Poučné je podívat se, jaké majetky už nepatří Řekům, ale německým bankám.

Další odpovědi
Hlada

K všeobecnému poklesu cen nemovitostí není vůbec žádný důvod. Za poslední dobu se výrazně zvýšily příjmy při velmi nízké inflaci. U nás neexistuje bezpečnější možnost uložení úspor než do nemovitosti. Např. v Praze se víc než polovina bytů kupuje za hotové jako investice. Pravděpodobnost, že se to v dohledné době změní, je minimální.

_Bůh_

Můj názor je takový, že covid v cenách nemovitostí nehraje žádnou roli. To vám potvrdí snad každý realiťák.

Předpovědět cenu v budoucnu, lze podle mě poměrně přesně. Český vývoj poměrně přesně kopíruje západní vývoj, s nějakým tím zpožděním čtyřiceti let. Vývoj s přílivem západního kapitálu exponenciálně zrychluje, takže jsme takových 15 let za Západem.

Před 20 lety stál stavební pozemek ve středních Čechách o 1000 m2 zhruba 2 miliony, dnes stejný pozemek stojí zhruba 9 milionů.

Tj. nárůst o 100 % za 10 let, což odpovídá běžně udávanému nárůstu hodnoty nemovitostí 6 % za rok (6 % se každý rok počítá z navýšené částky, takže po 10 letech to není navýšení o 60 % ale o zhruba těch 100 %, dle lokality).

Byty stojí v Praze a ve středních Čechách v průměru 8 milionů. V Paříži zhruba 18 milionů. Věřím, že se za těch 15 let na cenu 18 milionů za průměrný byt dostaneme, za mě to je poměrně jistota. Různé poradenské společnosti dělají své průzkumy a odhady budoucích cen, např. Deloitte nebo KPMG, teď nedohledám ty jejich studie, ale v kostce říkají to samé, že sledujeme západní vývoj. A to nejen v cenách nemovitostí, ale také v kultuře, politice, stylu života.. ve všem.

Nevidím jediný důvod, proč by měli padat ceny nemovitostí. I kdyby byla válka, tak v Česku budou jen stagnovat, protože Česko je v bezpečné oblasti, jsme 6. nejbezpečnější stát. Kdyby padla burza, tak ceny budou opět maximálně tak stagnovat, protože nejsme tolik napojeni na americký kapitálový trh. Krize z roku 2007 nás nepoložila tolik jako ostatní.

Zahraniční fondy to ví, a proto jsou pro ně investice v Česku lákavé. Navíc největší developeři v Česku podle jejich slov přestávají být ochotní prodávat nové byty, chtějí většinu bytů pronajímat (logicky, proč by měli prodávat a zbavovat se permanentního zdroje příjmu). Takže je do budoucna otázka, i když budete mít 20 milionů, kdo vám nějaký byt prodá.

Takže za mě, cenový nárůst je jistota, a navýšení obyvatel v nájmu je podle mě také jistota. Mladí na vlastnictví nedosáhnou. Nedávno se byty řešily v Interview na ČT24, a tam dveloper říkal, že by mladým doporučil nájemní bydlení. To bylo celkem vtipné, protože co jiného. Říkal, že může být levnější než hypotéka, a člověk má výhodu v tom, že není nikde připoutaný k nějaké nemovitosti. No prostě kecy. Jasně, že je lepší mít svoje, nejen že člověk splácí svoje, ale současně mu roste hodnota nemovitosti.

Já bych koupil stavební pozemek, do bytu se nehrnu. Mimo větší města jsou za ok ceny. V bydlení 1+1 úplně nenacpete rodinu, při koupi bytu už šel do 4kk třeba, než se úrokové sazby vrátí na 15 %. Ale to už si musí každý určit sám, v jaké je situaci a co potřebuje.

Pepa25

Určitě klesnou, jen o otázka kdy a kolik. Doteď i kvůli dlouhodobě nízkým úrokům se vyplácelo nemovitosti kupovat jako investici. To teď padá, takže spekulativní nákupy nikomu nedoporučuju.
Co se týká řešení vlastního bydlení, tak si netroufám radit. Pokud by ale byla hypotéka vysoká a za vysoký úrok, tak bych asi raději zůstal nějakou dobu v nájmu.

Tomáš1234

Nic neroste věčně – to platilo vždy a platit taky bude. Nicméně za současných podmínek není pro výraznější pokles cen nemovitostí důvod. Osobně se domnívám, že teď budou ceny s ohledem na kroky ČNB spíše stagnovat nebo se alespoň sníží tempo růstu.

Gus_Fring

  1. Nevím. 2) Jo, je.

Polaskova44

Nevím no. Já teda doufám, že ano, protože tato současná situace je podle mého dlouhodobě prostě neudržitelná. Na drhou stranu ne všude je to tak špatné. Kamarádka nedávno například sháněla byt a jeden za velice rozumné peníze se jí nakonec povedlo sehnat přes tuto realitní kancelář v Karviné – https://www.re­maxelitereali­ty2.cz/realit­nisluzby.php Na druhou stranu kdyby takový byt byl například v Praze, tak za něj dá asi třikrát tolik.

Pepa25

Zde je také názor, že hypotéka se vyplatí méně než nájem: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ekonomika-byznys-reality-je-lepsi-hypoteka-nebo-najem-nastal-zlom-spocitali-jsme-to-186976