kopretinka79

Jak koupit dům bez RK?

Dobrý den, chceme koupit dům bez RK, majitel chce zaplatit celou částku 200.000Kč (dům je v dezolátním stavu, 200let starý) na ruku. Peníze seženeme v rodině, ale hned po vyřízení hypotéky je musíme vrátit.
Prosím o pomoc, jaké náležitosti musí mít kupní smlouva, aby nám ji banka potom proplatila z hypotéky? Může tam být napsáno, že jsme dům zaplatili v hotovotsti? Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
kazisvět

Doporučuji opatrnost. Pokud chce majitel vyplatit peníze na ruku, tak možná nebude chtít tuto částku ani dávat do smlouvy a pak může být velký problém, když nějaká ze stran smlouvu zpochybní.
Odhaduji, že do 5 000 Kč Vám dokumenty právník připraví a budete to mít v klidu. Na tomto raději nešetřete. Osobně také nemám rád realitky, které chtějí 5% téměř za nic.

Další odpovědi
Hlada

Realitní kancelář nepotřebujete. Protože se ale majiteli nemovitosti stáváte až zápisem do katastru a budete muset řešit úschovu peněz, bude lepší nechat smlouvu a úschovu peněz advokátovi. Proti RK je to výrazná úspora. Není mi jasné, proč si chcete půjčovat v rodině. Lepší by bylo vyřídit hypotéku rovnou. Celkovou dobu koupě to nijak výrazně neprodlouží. Zaplacení na ruku je nebetyčná volovina.

Michal Kole

V hotovosti to tuším nejde, musíte přes banku a banka má tuším povinnost ověřit odkud peníze pochází.

Najdete si na netu vzory smluv o koupi nemovistostí a pročtěte jich víc. Některé vzory možná budou i na stránkách realitek a možná i rady jak postupovat.

A hlavně je kolem toho dost papírování

Ale právník by byl lepší.

Michálek1245

Nedělejte to. Jako samozřejmě vám určitě pomůže právník. Ale svépomocí to fakt těžko zvládnete. Je tam s tím spojena obrovská byrokracie. Kromě toho jestli si myslíte, že koupíte dům za hotovost a bude váš, protože podepíšete kus papíru, tak takhle to, bohužel, nefunguje. Já doporučuji třeba reality Havířov z https://www.re­maxelitereali­ty2.cz/ kteří nám pomáhali s nákupem nemovitostí.