Deli

Hranice (dle zákona) odpovědnosti za dítě – versus tresty, když se mu něco stane… Jak to je?

Včera tu zazněla otázka ohledně trestu pro rodiče, kterým se utopí dítě.
Ano, chápu, že rodič nese za dítě zodpovědnost.
Ne vždy je však možné, být mu za „zadkem“.
Je nějaká hranice, kdy můžete dítě pustit ven na hriště samotné?

Je jasné, že batole – hlídám pořád.
Předškolák – už si vyrazí ke kamarádce nebo na místní hřiště sám. Nepustím ho přes silnici, ale po vsi ano. Co když se mu přeci jen něco stane?
Školák – dcerka od první třídy dojíždí busem z naší vesnice přes další ves do té, kde je její ZŠ. Jezdí tak většina dětí už od té první třídy. Takže už i přechází silnici… Jak se posuzuje moje zodpovědnost, když je běžné, že tady děti chodí samy do školy?
Teď už půjde do čtvrté třídy. Je zcela samostatná – škola, kroužky, cesty do i ze školy. Bude jí deset let. Dítě od deseti let už prý dokonce může zůstat samo doma, když je nemocné – OČR se dává do 10 let a jinak jen při těžším onemocnění.
Jaký na to máte názor? Jak chráníte své děti vzhledem k jejich věku? Máte zkušenost, jak na úrazy těchto větších dětí pohlížejí zákony?

Nejlepší odpověď
chudst

Za dite jste trestne zodpovedna do 15 let. To je hranice. Predtim to rozliseno neni. Kazde dite je rozumove jinak vyvinute. Je na vas, abyste odhadla, jake je prave vase dite a podle toho se v danych situacich zachovala. Pokud si myslite, ze je schopna a zodpovedna, aby prechazela silnici, pak ji to nekdo necha drive. Pokud si nemyslite, ze toho je schopna, nejen, ze za tu silnici pujdete s ni, ale vezmete ji i za ruku. Hranice je individualni. Soud se tim nebude zabyvat, dokud se neco nestane. A pokud se stane, pak jste pravdepodobne nejak pochybila a nalozila jste na dite vetsi zodpovednost, nez na jakou bylo pripraveno.

Další odpovědi
anonym

V drivejsim mem bydlisti se sousedum stala tragedie. :
Dcera se jim provdala na statek. Byl mraz , led a snih – den po Vanocich. Sousedi vezli darky , dopoledne . Malinkej , dvoulety vnoucek na ne cekal na dvorku. Rodice se na nej divali z kuchyne… ale bohuzel si hral v mirnem kopecku ( pod nim ) a spatnym zabezpecenim plus vlivem snehu a ledu sjel stojici traktor z toho kopce , chlapce prejel … sousedi mi pak rikali , ze uz z dalky videli sanitky a odletajici vrtulnik a ze vedeli , ze je to od nich. Chlapecek bohuzel pri preletu zemrel.
Byl soud a vinnen byl otec. Soudce mu dal " jen " podminku , ze sam uz je potrestany dostatecne na cely zivot.
Je to uz vice jak 10 let , odstehovala jsem se , ale jeste dnes vim , ze rodice pak maji dalsi 2 deti … myslim , ze soud rozhodl spravne. Kazdy jsme nechavali nekdy deti samotne , bez dozoru … proste se jedna obcas o velmi spatnou shodu nahod. ☹ -iv-

Drap

Hranice stanovena neni. Pokud dojde k nějakému danému problému, musí řešit soud každý případ jednotlivě. Rodiče mají odpovědnost za děti do 15 let, ovšem stanovení hranic a přesné mantinely zákonem řešeny nejsou

Ravenne

Je asi nemožné, aby rodič hlídal dítě 24 hodin denně až do 15 let, takže je to na něm, aby posoudil, čemu jeho rozum stačí. Myslím, že soud to posuzuje individuálně – je přeci docela rozdíl, když rodič pošle třináctileté dítě do školy, ono nedává pozor a je sraženo autem, nebo když mu dá v pěti letech do ruky revolver, aby se zabavilo, odejde si něco dělat do jiného pokoje a dítko se zastřelí.
Mému synovi je teprve rok a dva měsíce, takže ho mám na očích prakticky neustále (jen na wc ho s sebou neberu), ale počítám s tím, že až bude starší, tak nebude chtít, abych ho neustále doprovázela. Ono je sice fajn mít dítě pod dohledem, ale co je moc, to je moc – jedna moje sousedka vodí svého syna z domu k autobusu a od autobusu domů ještě v osmnácti letech.

žolik

Rodiče jsou zodpovědní do 15 let,mám děti vým jak je to složité vychovávat,mám dojem že jsou děti které nemůžete pustit z oči,pořád na dohledu,jsou děti které když někam posadite tak ho tam najdete,když se něco takového stane je to tragedie nesou zodpovědnost rodiče,děti do předškolního roku jsou moc malé neznalé neví mají rodiče aby je učili,hlídali,sle­dují to a je mi s toho smutno.Děti to je to nejcenějši co máte.Budou potrestání dvakrát,musí jim to dokázat.

Zdroj: žolík