321Mordred

Mám nemožné rodiče, co mám dělat?

Začalo to když jsem přinesl na vysvědčení v 5. třídě měl jít na gymnázium, ale dostal jsem dvojku z češtiny. V té době jsem taky točil videa z jedné hry, takzvané Lets playe. Rodiče to hoooodně naštvalo, a řekli mi, že to mám z toho, že sedím celé dny u počítače a řekli mi, že o prázdninách budu na počítači 20 minut denně a že se budu každý den min. 2 hodiny učit. To mě hrozně naštvalo ale nemohl jsem nic dělat. Pak jsem přešel na gympl a tam se situace ještě zhoršila. Podle rodičů jsem nedělal nic takže jsem se měl naučit hrát na piáno a omezili čas na počítači na 1 hodinu. Vysvědčení dopadlo podle rodičů katastroficky – 3 dvojky a zbytek jedničky, rodičové jsou na známky hooodně nároční, a zlobí se, i když dostanu 2, podle nich to nestačí.
Pak jsem musel zrušit svůj účet, nemělo to stejně cenu, protože jsem neměl čas, hodina na PC je nic moc. Navíc jsem v té době hrál World of Warcraft, a to je docela náročná hra. Pak mi nestačil čas ani na hru, potřeboval jsem plnit úkoly do ČJ, zkoušel jsem s nimi mluvit, ale je to nezajímalo. Pak jsem přestal být oblíbený, protože jsem se musel učit už 3 hodiny a ostatní mě měli za šprta, a tak se obracím na vás. Nevíte někdo jak toto vyřešit? Mám to fakt těžké, takže uvítám každou radu.

Nejlepší odpověď
huxa

Je důležité rodiče a hlavně sebe přesvědčit, že už víš, co chceš a nejsi malé děcko, které musí rodiče ke všemu dokopat. Natvrdo jim to v klidu pověz, že to je na gymplu těžké a jedničky prostě pořád nosit nebudeš.
Youtube se pro pár desítek lidí v české republice stalo „prácí“ a vynáší jim to slušné prachy, nicméně oni tomu také ze začátku věnovali pár hodin tvrdé práce (většinou dospělí lidé a zkušení v IT).
Já jsem rád, když věnuji studiu půl hodinky týdně+tvorba úloh, chtěl bych mít tvoji trpělivost :)

Další odpovědi
terry

To je těžká rada. s rodiči by měl promluvit někdo jiný. Jiný dospělý, nejlépe ze školy, jestli třeba máš dobrýho třídního, zkus to s ním trochu probrat.

anonym

Pokud je to tak, jak píšeš, tak jsou rodiče opravdu hodně nároční a nevím, zda to už trochu nepřehánějí (dvojky jsou také velmi slušné známky). Chápu ale jejich postoj k počítači a hlavně k počítačovým hrám. Zřejmě vědí, že i dvojka je u Tebe zbytečná, že máš navíc.
Dnes to vidíš samozřejmě jinak, ale čas letí příliš rychle a najednou zjistíš, že se máš rozhodovat kam dál na školu. Čím lepší budeš mít prospěch, tím bude další volba školy a přijímačky snazší. Žádná PC hra Tě na vysokou školu nepřipraví. Všechno jsou to jenom zloději času. Není třeba být šprt, aby Tě tak okolí chápalo. Zažila jsem to u dcery. Byla jenom chytrá a škola ji bavila. Nenechej se pochybnými kamarády srážet z toho, že je v pořádku mít dobré známky. Skutečný kamarád Ti bude pěkné vysvědčení přát a bude Tě naopak podporovat, aby se Ti dařilo ještě lépe.
Vím, že můj názor není právě takový, jaký by sis chtěl přečíst. Vidím to však z dlouhodobého hlediska a z pohledu, co pro Tebe je důležitější. Taky si občas nějakou hru zahraju. Nepouštím se ale do těch náročných na čas. Tolik hodin ze svého života dát pouhopouhé hře nehodlám. Tolik času nemá nikdo z nás, aby ho zabíjel vysedáváním u PC.
Snaž se, prosím, pochopit své rodiče. Nezlob se na ně. Určitě Tě milují a jde jim pro Tebe opravdu jen o dobro. Jestliže jsou na Tebe nároční, pak asi proto, že věří, že můžeš dosáhnout nejlepších výsledků.

anonym

Někdy mají rodiče zbytečně přemrštěné nároky. Troufám si tvrdit, že oni nebyli
v tvém věku „čistí jedničkáři“, nebo ano?
Nikoho nebudou za pár let (natož ještě později) zajímat tvoje průběžné známky během školního roku nebo pololetní vysvědčení ze druháku nějakého gymplu nebo střední školy.
Já sama žádnou počítačovou hru nehraji (jen občas Dobyvatele a to je něco jiného), ale dovedu pochopit, že to může být dobrý relax.
Tři hodiny denně učení je dost i na VŠ!
Moji osvícení rodiče mě do učení nenutili, protože když se o to pokusili, tak zjistili, že stejně jen sedím u učení, ale myšlenkami jsem jinde. Dohodnul se jiný systém: za zhoršení ve škole následovaly předem dohodnuté sankce. Za 3 jsem nesměla tři týdny na jízdárnu! Sama jsem si hlídala kdy před písemkou bude nutno víc zabrat atd.
Mám ten názor, že důležitý je konečný výsledek ( v tvém případě asi červený diplom VŠ) a nikoho nebude zajímat, kolik úsilí musel kdo vynaložit k jeho dosažení a jaké nadělal cestou chyby.
A stejně ti žádné sebelepší vysvědčení a titul nezajistí spokojenost v osobním
i profesním životě. To je jiná alchymie!

bolak

Pokud je pravda to co tu píšeš, tak já mít takový rodiče a bych podniknul vzpouru.

Já vím že to možná není dobrá rada, ale možná by pochopili, že to, jakým způsobem s tebou jednaj, není dobrej přístup. A udělal bych to tak že bych jel podle jejich pravidel. Pokud by mi povolili max hodinu denně, tak bych jim udělal radost a na tejden nebo dva úplně abstinoval a k počítači se ani nepřiblížil. Oni by měli radost jak jsem poslušnej, samozřejmě jen do chvíle kdy bych přines ze školy první pětku, den na to druhou, třetí, čtvrtou.. Prostě bych si je nechal od učitelek dát naschvál, oni by mě vyvolali a já bych mlčel nebo na každou otázku odpovídal „keine ahnung“. Jde o to že pokud tě rodiče nemlátěj tak co ti můžou? Nic, protože pokud se budeš celý odpoledne učit a stejně budeš nosit pětky, tak jim dojde munice. Zaracha ti dát nemůžou, protože budeš stejně celý dny doma, říct ti abys šel do pokoje se učit ti nemůžou, protože tak už činíš, a zakázat už ti není co :)

A budeš-li se řídit podle jejich pravidel a tvoje známky budou ještě horší než byly předtím, mělo by jim logicky dojít, že správná byla ta původní cesta a vše by se mělo navrátit k normálu.

Ale je to samozřejmě jenom teorie, neznám tvýho tátu ani tvoji mámu, kdo ví jak by se zachovali, on rodič je celkem prazvláštní tvor, a pokud jsou v páru, tak bejvaj dost nepředvídatel­ný.. ;)