Hawajka

Gympl, nebo SŠ?

Učím se s max. 2 dvojkama na vysvědčení. Nemůžu se rozhodnout jestli si vybrat SŠ, nebo jít na gympl. Asi bych chtěla pokračovat na VŠ, ale zase nevím, co bude, a mít na něco zaměření je docela dobré. Co myslíte, je lepší si vybrat SŠ s oborem, nebo gympl?

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Je jedno co vystuduješ. Podle statistik až polovina lidí dělá stejně něco jiného než vystudovala. Navíc střední škola je dnes dobrá tak k pásu do fabriky. Pokud se v budoucnu nechceš zašít ve státní správně jako další zparchantělá úřednice, tak dělej cokoliv nejlíp jak budeš umět. U nás v práci je první otázkou u pohovoru – co umíte a nikoliv na co máte papír. Raději přijímáme lidi z jiných oborů, které si vyškolíme, než odborníky se špatnými návyky......

Další odpovědi
ivzez

S takovým prospěchem bych dala přednost gymnáziu.
Zdá se mi pravděpodobné, že budeš chtít ve studiu pokračovat
a ke studiu na VŠ tě žádná střední škola nepřipraví tak dobře.

(Musela by sis vědomosti doplňovat na úroveň gymnázia.)

Jiří Bohumil

Při předpokladu studia na VŠ je každopádně lepší gympl. Pokud by jsi na VŠ nakonec nešla, je možno si dodělat většinou odbornost dvouletým studiem, třeba i dálkovým. Pak to vyjde o rok déle než přímo na odborné SŠ.
Na gymplu jsou požadavky na všeobecný rozsah vědomostí větší a tak start na jakékoliv VŠ je asi lepší.
Pokud si na VŠ netroufáš, pak SŚ s odborností.
A pokud mohu hodnotit, je úroveň dnešních odborných SŚ dosti slabá. Mám dva synovce, kteří ji „študovali“ a co se týče maturit a vědomostí, „žádná sláva“.
I z ní se sice dá jít na VŠ, ale pokud nejdeš na „sportovně zaměřenou“, předpoklady jsou vždy menší a je, většinou, potřeba pokračovat v dané odbornosti.

xxx3

Tady není o čem debatovat. Gympl je lepší volba (s ohledem na prospěch), zvláště pokud člověk uvažuje o pokračování na VŠ. Samozřejmě také záleží JAKÝ gympl a JAKÁ SŠ, ale obecně vzato mají gymnázia lepší výsledky, což není překvapivé, protože tam nastupují nadprůměrní žáci a také schopní pedagogové spíš míří tam, než na ostatní SŠ. Je jistě pravda, že v životě nejde primárně o lejstro, nicméně je také pravda, že gymnazisti např. nejlépe ovládají jazyky či matematiku a přírodní vědy. Ostatně je možné mrknout třeba sem:
http://excelen­ce.msmt.cz/ho­mepage/table
jsou tam výsledky za různé olympiády (fyzika, chemie, matematika, jazyky) a je naprosto patrné, že tam kralují skoro výhradně gymnazisti. Takže ještě jednou – lejstro jistě může člověk získat i na podprůměrné SŠ, jestli má ale také něco umět, tak je lepší volbou gymnázium.

Altair-AC

Určitě SŠ.

Rokio

Také doporučuji střední odbornou školu.

Pokud máš gymnázium a na vysoké nezískáš ani titul bakalář, jsi nic. V případě, že vystuduješ střední odbornou školu, jsi alespoň něco.

Ideální je ale podle mě mít v dnešní době výuční list a maturitu.

jirka F

Máš pravdu Rokio ale víš každý nemá mozek na maturitu a ano v dnešní době je to lepší ale jak říkám každý na maturitu nemá a tak si vystačí s vyučním listem například já stačí mě vyuční list na zahradníka protože vím že na maturitu se zahradnickou architekturou absolutně nemám.