annas

Vzpomenete si na některá přísloví či jiná úsloví, která se ukázala ve vašem životě jako pravdivá?

Uveďte prosím příklad na jakéhokoliv úsloví, které vyjadřuje vaši zkušenost a potvrzuje nadčasovou moudrost našich předků.

Např. jste se přesvědčili, že platí „Muviti stříbro, mlčeti zlato.“

Opět mě požádala o pomoc jedna známá. Dělá průzkum, jak často se úsloví používají.

Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
ten který je

Když mně bylo dvacet,utkvěl mi v paměti jeden nápis na hřbitově kolem kterého jsem procházel:
Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy“

Nemusí se jednat pouze o úvahu okolo smrti,můžeme se zamyslet i nad mládím a stářím.

Další odpovědi
Drap

Kdo druhému jámu kopá, sám do ni padá. Stalo se mi to vlastně téměř přesně podle přísloví při jednom kanadském žebříčku.
Stejně jsem na vlastní kůži zažil i „tonoucí se stébla chytá“
Možná by se našla ijiná. Myslím, že pokud dokážeme aplikovat, tak se s příslovími setkáváme ve skutečnosti dost často

anonym

Přísloví,
POCTIVOU PRACÍ JEŠTĚ NIKDO NEZBOHATL se dnes a denně v České republice ukazuje jako pravdivé.
Líná huba, holé neštěstí.
O kom se povídá, nedaleko bývá.

anonym

Mnoho takových přísloví či úsloví se mi v životě událo a jsem přesvědčen, že naši předci opravdu byli moudří.
pár z mnoha:
za dobrotu na žebrotu
nabídni prst a vezme si celou ruku
kdo po tebe kamenem, ty po něm chlebem
nechval den před večerem
příležitost dělá zloděje

anonym

přej a bude ti přáno.

to zase bude bodů za zajímavou otázku 😁

dudu

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě! Nejméně ve dvou případech mě o tom život přesvědčil.

Aukkimi

Já jsem rozhodně pro staré dobré přísloví „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Stalo se mi to a stále děje tolikrát v každodenním životě, že to ani nemám spočítané. Rozhodně jsem přesvědčena o tom, že platí.

Chci se vrátit zpátky k mé otázce ohledně prokrastinace/le­nosti, jak jste věděl/a že mám problémy, špatné vztahy s matkou? To mne velmi překvapilo, opravdu je možné že je to příčina?

Kepler

Každý dobrý skutek je vždy po zásluze potrestán (pro dobrotu na žebrotu). Nebo: Na posraného hajzl spadne, s poctivostí nejdál dojdeš (ale s dodatkem „až na kraj propasti“)

quentos

„Nevděk světem vládne.“ – Nejednou i na zdejším serveru – vyhledáte někomu informaci, dotačný nepoděkuje, ale ještě vám vynadá.
„Práce kvapná, málo platná.“ – Našel by se nejeden příklad v životě, občas nestíhám a podle toho to pak vypadá. Jedna studentská skupina v jedné firmě byla z těch, kterým se člověk nezavděčí; a tak jsem vlivem znechucení párkrát nechal přípravu na hodinu na poslední chvíli, spoléhaje, že se diskuze rozvine sama, jako tomu často bylo v jiných skupinách. Nestalo se, studenti sklouzli k češtině a hodina byla ztráta času…
„Drahá věc je levnější.“ Vždy jsem hleděl více na kvalitu než na cenu, na rozdíl od jedné nejmenované příbuzné, která pořizovala věci zásadně co nejlevněji a podle toho taky houby vydržely…
A již uvedené „Každý dobrý skutek je vždy po zásluze potrestán“ – o tom jsem se přesvědčil již tolikrát, že bych nevěděl, co honem vybrat. Souvisí s první uvedenou moudrostí.

NelieM

Na každou svini se voda vaří.

BENYTA

Mám zkušenost (negativní),s prav­divým příslovím: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.

postcd

Dvakrát měř, jednou řež.
Dobré slovo i železná vrata otvírá.
Jak zaseješ, tak sklidíš.
Na každém šprochu pravdy trochu.

seznam českých přísloví: https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_p%C5­%99%C3%ADslov%C3%AD

verunáček

toto me napadlo asi pred tydnem´´je aktualni a znelo by asi nasledovne.- Jak ukazes ,ze ustojis vic ,hned maj vsichni problem ti nepridat od sebe. Pak,take ma dedukce a casto mi ku pomoci- Neni treba brati , kde muzes rovnou dati.

Max Bekrt

Dvakrát měř, jednou řeš.
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne.

gagaga

boreczech ..
a nespletl jste se ?

nechtel jste napsat :
Závist je, když neradi vidíme, že slunce svítí i jiným lidem.

  • iv-

anonym

Proč lidi nemlčí když už vše bylo řečeno?

quentos

Máš příležitost být první, jdi nám příkladem!

Kepler

🙂