Avatar uživatele
annas

Vzpomenete si na některá přísloví či jiná úsloví, která se ukázala ve vašem životě jako pravdivá?

Uveďte prosím příklad na jakéhokoliv úsloví, které vyjadřuje vaši zkušenost a potvrzuje nadčasovou moudrost našich předků.

Např. jste se přesvědčili, že platí „Muviti stříbro, mlčeti zlato.“

Opět mě požádala o pomoc jedna známá. Dělá průzkum, jak často se úsloví používají.

Děkuji za pomoc.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 15Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, quentos, BENYTA, vagra, anonym, johana 56, Drap, fcoop, redy, gagaga, Agneta, anonym, wendyX, Kepler, Foxter před 2899 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ten který je

Když mně bylo dvacet,utkvěl mi v paměti jeden nápis na hřbitově kolem kterého jsem procházel:
Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy“

Nemusí se jednat pouze o úvahu okolo smrti,můžeme se zamyslet i nad mládím a stářím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kdo druhému jámu kopá, sám do ni padá. Stalo se mi to vlastně téměř přesně podle přísloví při jednom kanadském žebříčku.
Stejně jsem na vlastní kůži zažil i „tonoucí se stébla chytá“
Možná by se našla ijiná. Myslím, že pokud dokážeme aplikovat, tak se s příslovími setkáváme ve skutečnosti dost často

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Přísloví,
POCTIVOU PRACÍ JEŠTĚ NIKDO NEZBOHATL se dnes a denně v České republice ukazuje jako pravdivé.
Líná huba, holé neštěstí.
O kom se povídá, nedaleko bývá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Mnoho takových přísloví či úsloví se mi v životě událo a jsem přesvědčen, že naši předci opravdu byli moudří.
pár z mnoha:
za dobrotu na žebrotu
nabídni prst a vezme si celou ruku
kdo po tebe kamenem, ty po něm chlebem
nechval den před večerem
příležitost dělá zloděje

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

přej a bude ti přáno.

to zase bude bodů za zajímavou otázku 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě! Nejméně ve dvou případech mě o tom život přesvědčil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Aukkimi

Já jsem rozhodně pro staré dobré přísloví „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Stalo se mi to a stále děje tolikrát v každodenním životě, že to ani nemám spočítané. Rozhodně jsem přesvědčena o tom, že platí.

Chci se vrátit zpátky k mé otázce ohledně prokrastinace/le­nosti, jak jste věděl/a že mám problémy, špatné vztahy s matkou? To mne velmi překvapilo, opravdu je možné že je to příčina?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Každý dobrý skutek je vždy po zásluze potrestán (pro dobrotu na žebrotu). Nebo: Na posraného hajzl spadne, s poctivostí nejdál dojdeš (ale s dodatkem „až na kraj propasti“)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

„Nevděk světem vládne.“ – Nejednou i na zdejším serveru – vyhledáte někomu informaci, dotačný nepoděkuje, ale ještě vám vynadá.
„Práce kvapná, málo platná.“ – Našel by se nejeden příklad v životě, občas nestíhám a podle toho to pak vypadá. Jedna studentská skupina v jedné firmě byla z těch, kterým se člověk nezavděčí; a tak jsem vlivem znechucení párkrát nechal přípravu na hodinu na poslední chvíli, spoléhaje, že se diskuze rozvine sama, jako tomu často bylo v jiných skupinách. Nestalo se, studenti sklouzli k češtině a hodina byla ztráta času…
„Drahá věc je levnější.“ Vždy jsem hleděl více na kvalitu než na cenu, na rozdíl od jedné nejmenované příbuzné, která pořizovala věci zásadně co nejlevněji a podle toho taky houby vydržely…
A již uvedené „Každý dobrý skutek je vždy po zásluze potrestán“ – o tom jsem se přesvědčil již tolikrát, že bych nevěděl, co honem vybrat. Souvisí s první uvedenou moudrostí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
NelieM

Na každou svini se voda vaří.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BENYTA

Mám zkušenost (negativní),s prav­divým příslovím: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
postcd

Dvakrát měř, jednou řež.
Dobré slovo i železná vrata otvírá.
Jak zaseješ, tak sklidíš.
Na každém šprochu pravdy trochu.

seznam českých přísloví: https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_p%C5­%99%C3%ADslov%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
verunáček

toto me napadlo asi pred tydnem´´je aktualni a znelo by asi nasledovne.- Jak ukazes ,ze ustojis vic ,hned maj vsichni problem ti nepridat od sebe. Pak,take ma dedukce a casto mi ku pomoci- Neni treba brati , kde muzes rovnou dati.

Upravil/a: verunáček

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Max Bekrt

Dvakrát měř, jednou řeš.
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gagaga

boreczech ..
a nespletl jste se ?

nechtel jste napsat :
Závist je, když neradi vidíme, že slunce svítí i jiným lidem.

  • iv-

před 2899 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Proč lidi nemlčí když už vše bylo řečeno?

před 2899 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Máš příležitost být první, jdi nám příkladem!

před 2899 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

🙂

před 2899 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek