danasos

Co může způsobovat zvýšené jaterní testy? – 18let

Zdravím, mám dotaz ohledně zvýšených jaterních testů… Byl jsem na vyšetření krve jelikož jsem stále nějaký unavený a ospalý. To trvá už delší dobu a s příchodem podzimu je to horší. To co jsem vůbec nečekal je, že mi zjistí zvýšené hodnoty jaterních testů(jsou to ty hodnoty které jsou zvýšené při vir. hepatitidě typu A). Chtěl bych se zeptat jaké můžou být další příčiny zvýšených jaterních testů? Žádné příznaky žloutenky nemám, pouze jsem unavený a s tím mám problém už delší dobu… Na další vyšetření jdu ale to bude trvat 10 dní než budou výsledky. Mám strach a proto se ptám jaké další faktory toto mohou ovlivnit? Je mi 18 let, nikdy žádné problémy, nikdy nejsem nemocný a ted tohle. Docela šok. Je mi jasné že takto nejde určit ale nechápu co mi v takovém věku může být pokud by to nebyla hepatitida A. Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
MK44

Na to je těžké odpovídat. Nejen bez konzultace s odborníkem, ale i pro toho doktora, který Tě osobně prohlížel. Takže počítej i s reálnou možností, že doktor bude nad výsledky vyšetření dumat a přemýšlet o všech čertech, po kterých by Tě ještě poslal na vyšetření, aby měl jistotu, že to není nic vážného. Může jít o probíhající virózu. Ne všechny se musí projevovat rýmou a teplotou jako klasická „chřipka“. Může jít o následky přechozené virózy, mononukleózy nebo nezachycené hepatitidy. Může jít o projev autoimunitní poruchy. Ale taky o prodělanou zátěž, jestli jsi před časem víc holdoval tekutinám, po nichž se dostavuje tak roztomilé zvířátko jako je opice. Takže bych doporučil, než budou ty výsledky, preventivně – zdravou lehkou stravu bez přepálených tuků, bez tlustého masa, moc nekořenit, samozřejmě nechlastat alkohol, a vyhnout se větší fyzické námaze. Jíst ovoce, zeleninu a odpočívat. Aby se játra nepřetěžovala a tělo vyčistilo. Jo a nestresovat se kvůli tomu. Což se dobře říká. Chápu. Ber to tak, že máš šok, protože nejsi zvyklý, protože „nikdy žádné problémy, nikdy nejsem nemocný“. Máš šok, ale zase máš zdravý základ, takže tělo si s tím snáz poradí. Ať to dobře dopadne.

Další odpovědi
mosoj

Záleží o kolik jsou zvýšené a ukazatelů je několik. Já je mám hraniční nebo mírně zvýšené celý život.
Takže, nemusí to nic vážného znamenat, ale také ano. Musíš vyčkat lékařského verdiktu.

Daves

Při nejhorším ti je transplantují od dárce. Hlavně teď moc nepij…

janky

Ahoj, já sice nevím z čeho jsem zvýšené jaterní testy měl, ale pomohl mi na ně Silymarin Duo. Ten jsem bral asi 2 měsíce než jsem šel zase na kontrolu. Jak přišly výsledky, tak mě doktor pochválil, byly v normě :)