Avatar uživatele
dudu

zvláštnosti v dialektech

Určitě jste se v místních nářečích setkali s různými a neobvyklými výrazy. Na Drahanské vrchovině mě např. zaujal výraz „hóhat“, což znamená něco jako plýtvat. V podhůří Českomoravské vrchoviny mají pro plýtvání slovo „cuchat“. Slyšeli jste nebo používáte podobná krajová specifika??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, anonym před 5106 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
ten který je

Zajímavé nářečí mají lidé v okolí Plzně.Např.když něco nebo někoho hledají tak se ptají depa je?Ještě k tomu tak zvláštně ale pěkně jakoby zpívají.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ja pouzivam slovo-chasa,znamena to mladez a pouziva se to na Novopacku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
KOLMIX

O nářečích by se dalo debatit dlouho, ale obecně se úplně jinak mluví na Moravě, ve Slezsku a v Čechách, menší rozdíly už pak jsou mezi jednotlivými oblastmi, které spolu sousedí.

Tak např:

  • když před moravákem řeknete v Čechách běžný výraz „příjdu až dýl“, objeví se mu nad hlavou otazník a vůbec mu nedojde, že prostě příjdete později
  • podobně v Čechách by nechápali výrazy moraváka jako „gatě“ (kalhoty), „rožni!“ (rozsviť), „zastři!“ (zatáhni závěsy), „kapna“ (peřina), „erteple, kobzole, zemský jabka, zemáky“ (ve všech případech jde o brambory), „turkyňa“ (kukuřice), „morák“ (králík), „kadlátka“ (švestky) atd. atd. atd.
  • kapitolou sama pro sebe pak jsou skoro ultras výrazy třeba na Valašsku, Slovácku, Hané, Plzeňsku, Ašsku atp.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek