Grim Reaper

Aký je rozdiel medzi amišmi a amenitmi? Dá sa k nim pridať apod.?

Ahoj. Celkom ma zaujala komunita žijúca v Amerike, ktorá žije rovnako ako ich predkovia, bez telefónov, áut, sprchy, živia sa výmenným obchodom a obrábajú si polia, obliakajú sa ako v minulosti a podobne. Počula som o Amišoch a Amenitoch. Aký je medzi týmito komunitami rozdiel?

Taktiež som počula niečo o „Mormónoch“ – je to tiež niečo podobné? Rada by som sa tiež spýtala, či sa k Amišom, Amenitom, popr. Mormónom dá nejako pridať. Viete neikto nejakú zaujímavosti?

Rada by som niekoho, kto sa trošku bližšie zaujíma – na internete som skúšala hľadať, ale tam sa informácie rôznia a moc tomu neverím. Taktiež s angličtinou na tom nie som tak dobre, aby som mohla čerpať rovno z „oficiálnych“ zdrojov a podobne.

Predom moc ďakujem za odpovede. Grim
Doplňuji:
Ďakujem, rada by som však vedela predovšetkým i to, či sa k nim dá pripojiť. Vďaka. LGR

Nejlepší odpověď
chudst

Amisove a Amenite jsou jeden a tentyz nazev.

Jsou křesťanská denominace představující jednu z větví novokřtěnců. Její členové jsou soustředěni zejména v Kanadě a USA (konkrétně hlavně v Pensylvánii, Ohiu a Indianě). Amišové se jim začalo říkat jakožto následovníkům Jakoba Ammana. Amišové starého řádu jsou známi především přísnými zákazy používání techniky (nesmějí používat auta a podobné dopravní prostředky, telefon, elektřinu), uniformními starosvětskými oděvy a dalšími zvláštnostmi. Odmítají militarismus a násilí a zastávají ideu, že žena je podřízena muži.

Existuje i řada tzv. modernějších směrů hnutí, které restrikce vůči používání techniky do určité míry omezily; některé skupiny se spojily s mennonity ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Men­nonit%C3%A9 ). Většina z nich mluví německým dialektem, tzv. pensylvánskou němčinou.
Doplňuji:
Co se tyce Mormonu, jejich oficialni nazev je „Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů“.

Považuje se za jedinou církev, která má v současné době kněžskou pravomoc od Boha a tudíž je jako jediná oprávněna Ježíšem Kristem vykonávat spásné obřady evangelia. Učí mimo jiné tomu, že je třeba se vyvarovat požívání pro tělo škodlivých látek a propaguje konzumaci ovoce a zeleniny. Proto Svatí nepijí alkohol, kávu, černý a zelený čaj, nekouří a nepoužívají ani žádné jiné drogy.

Další vyčerpávající informace zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mor­mon

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­mi%C5%A1ov%C3%A9

Další odpovědi
hanjimka

Právě jsem dočetla knihu Mormonka od ženy která vyrůstala a žila v této sektě a která hlavně od ní utekla i se svými 5 dětmi.Utekla kvůli mnohoženství,které se tam praktikuje,měla o 30 let staršího muže a dělila se o něj,dům,povin­nosti i týrání s dalšími 4 ženami.Žena v této společnosti nic není a nic neznamená.Její osud a život řídí otec a pak manžel a představený církve.Co psala tak se k nim připojit téměř nedá.
Knihu doporučuji,autorka je Carolyn Jessop.

chudst

K mormonum ano: http://www.mor­mon.cz/

Predpokladam, ze k amisum se tak snadno nedostanete, musela byste zit v USA nebo Kanade. [Nicmene to usuzuji z toho, ze jsem o nich na ceskem uzemi nenasel zminky…]

Ale vzhledem k tomu, ze se na ne ptate, nez se k nim pridate, doporucuji dukladne prozkoumat jejich viru i hierarchii, proste vse.