paul1

Zvítězí zdravý rozum? Bude možné např. očkováním, nebo manipulací s gény vymýtit blbost?

Pokročí věda, pokud možno v dohledné budoucnosti, natolik, že dojde pomocí např. genové terapie k vylepšení povahových vlastností lidí? Werich kdysi říkal, že lidská blbost je věčná, nedá se nad ní zvítězit, ale je potřeba s ní bojovat.
https://www.wi­kiskripta.eu/w/Mo%C5%BE­nosti_a_perspek­tivy_genov%C3%A9_te­rapie

Nejlepší odpověď
Ametyst

Mocní tohoto světa přece nechtějí chytré a výkonné. Vždyť demontáž euroatlantické civilizace pokračuje právě otevřením hranic a náplavou z Afriky a Asie. Stačí se podívat zblízka, jak nás vlády nenávidí. Nahradí nás kýmkoliv, třeba roboty.

Další odpovědi
Emefej

Pokud by očkování proti blbosti bylo dobrovolné, tak ti, kteří by ho potřebovali nejvíc, by se očkovat nenechali.

ten který je

S něčím takovým se začala už od konce 19.století zabývat eugenika.V Německu bylo toto učení přetvářeno po nástupu nacistů k vylepšení arijské rasy.Nelíbí se mi to a i dnes někteří sociální inženýři sní svůj sen o novém člověku.

hapiky

Pokusy o vymýcení blbosti je blbost sama o sobě.

Disraeli

Lidé by předem nenaprogramovali člověka ani kdyby to bylo možné (jaký bude, fyzicky, psychicky i jinak). Později v jeho životě taky ne. Bylo by to zasahování proti přírodě, svobodě jedince a podobně (změnit něco k lepšímu, tím myslím výhradně nějaké postižení, to určitě ano, ale něco jiného už by bylo za hranicemi lidskosti, morálky, přirozenosti atd).
Modifikace jedince do naprostého detailu, nejen jaký bude, ale co bude znamenat, postavení ve společnosti atd… a když už programuješ něco takového, jako jaký by měl být, pak samozřejmě už to zahrne i všechny další možnosti/detaily. A už v tom není svoboda, přirozenost, možnost volby a podobně. Hned ještě před narozením se určí pohlaví, celkový fyzický vzhled, vlastnosti, které pak bude mít a prostě na co se bude v životě ve společnosti orientovat (vlastnostmi, schopnostmi, dovednostmi, inteligencí,…). A samozřejmě to nebudou určovat rodiče (něco takového už by ani nebylo), ale ti, co ty lidi tvoří… nakonec totiž budou všichni pocházet z takto předem nadefinovaného života (někde ze zkumavek v laboratoři, kde se budou hromadně takhle tvořit/líhnout jedinci). Komu by se to líbilo? Klidně by nás mohl řídit jen nějaký program.

Kdyby jsi myslel „blbec“ jako duševně nemocný člověk, tak ano, věřím, že něco takového a podobného se k léčbě užívat bude. Hudba, meditace, duchovní cvičení, speciální zvuky, speciální přístup, ta genetika a příbuzné vědy,..
Taky věřím, že něco podobného (epigenetika) se bude jednou užívat velké míře k mnoha přeměnám (zde hlavně v počátku fyzickým), ovšem jedinci si to budou sami moci v dospělosti rozhodnout a sami ovlivnit.

Proti blbosti má bojovat kultura a politika (v obojím jsou zahrnutí jedinci, tedy i výchova/rodiče, okolí, zvyky, směr/vývoj, motivace, školství, účitelé – jako jednotlivci, postupy atd). Nejen, co všechno si máš člověk osvojit, ale také JAK (jakým způsobem, aby se to OPRAVDU naučil, vštípil si to a uchoval… to se týká i charakteru, vlastností, nejen znalostí, inteligence, dovedností a schopností). Tak se bojuje s hloupostí, od maal se vštěpují dobré zásady a zvyky a z toho se pak formuje charakter (dobré vlastosti, ale taky sečtělost, záliba v učení, sebe/rozvoji, touze po věděn a podobně). Kultura a politika, to je to, co vytváří občeny/lidi (ve smyslu jací jsou, kam směřují,…).

Drap

Doposd je to jen utopie. Pokud by to i bylo možné, nikdo z nás už to nezažije.

Beno

Čim více se bude uměle do něčeho zasahovat, bude to ještě horší.

VAJCKO

PROSÍM ABICH DOSTAL ROBUXI 🙂

zjentek

Problém je hlubší. Možná až za hranicí chápání.

Například pokud se zjentek nechá naočkovat proti lockdownu (domnělá vakcína proti kovidu), mnoho pitomců si pomyslí, že došlo k vylepšení jeho povahových vlastností.

Osobně s lidskou blbostí bojuji dnem i nocí. Ostatně nejspíš stejně jako i pan Werich.

zjentek

Emefej souhlas. Ti, již ví, že nejsou hloupí, by se očkovat nenechali.