WTLS

Ztratil jsem občanský průkaz, co dál?

Zdravím, samozřejmě to bych nebyl já, abych něco neztratil, na netu jsem se dočetl, že mi stačí rodný list a hurá na magistrát, no ale chtěl jsem se jen ujistit, jesli musím předem nějak občanku zablokovat, nebo to stačí až na místě na magistrátu.
Diky za odpovědi :)

Odpovědi
marci1

Urychleně zablokovat-hrozí zneužití.
Pokud ztratíte občanský průkaz, tak nejdůležitější je zabránit jakémukoliv zneužití. Odcizení a ztrátu byste tak měli URYCHLENĚ oznámit na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (nemusíte na úřad vašeho trvalého bydliště). Nahlásit ztrátu občanky můžete i na matričním úřadu, v případě krádeže se můžete obrátit i na Policii České republiky. Rozhodně ale nahlaste ztrátu a odcizení občanského průkazu hlavně na úřadu. Jeho povinností je totiž vložit doklad do databáze neplatných dokladů, takže průkaz nebude moci nikdo zneužít. Nahlášení a zneplatnění dokladu si poté můžete ověřit na stránkách ministerstva vnitra. Pokud už máte novou eObčanku, tak při nahlášení ztráty rovnou zablokujte i její online přístupy.
https://www.fi­nance.cz/489450-ztraceny-obcansky-prukaz/

Při vyřizování žádosti si připravte:

doklad totožnosti (cestovní pas, rodný list, řidičský průkaz),
potvrzení o občanském průkazu, které dostanete při hlášení ztráty/krádeže OP,
100 korun na poplatek,
úsměv na fotku (fotky se fotí na úřadě, pokud máte v databázi aktuální nejdéle 1 rok starou fotku, tak se už fotit nemusíte).
Nově vám bude vystaven už pouze občanský průkaz s čipem – tzv. eObčanka.
https://www.fi­nance.cz/489450-ztraceny-obcansky-prukaz/

Edison

Měl jsi to udělat ihned, na nejbližším oddělení policie. Ale jestli ti nevadí, že ji někdo možná zneužije, tak to tak klidně nech…