Banán salám

Jde o zrychlující se rozpínavost vesmíru?

Zrychlující se rozpínavost vesmíru

Nejsem si jist ale mám pocit že vědci toto určují podle rudého posuvu .. říkají že vzdálenější galaxie se od nás vzdalují větší rychlosti a podle této logiky usuzují že se rozpínání zrychluje.. ale není to náhodou naopak? Přeci čím hlouběji do vesmíru hledíme tím více do minulosti hledíme ..a proto je logické si myslet opak ne?

Odpovědi
Kepler

„Zrychlující se rozpínavost vesmíru“ je nekorektní formulace. Jde o to, že čím vzdálenější objekty pozorujeme, tím větší rudý posuv, tedy i rychlost vzdalování, naměříme. To je logické. S tím hleděním do minulosti: když pozorujeme objekt vzdálený 1 mld. světelných let, vidíme ho tak, jak vypadal právě před 1 mld. let. Za kratší dobu to k Zemi světlo nedokáže.

aliendrone

Nechápu co je logické na posledním souvětí…

Každopádně – z rudého posuvu vyplývá, že se vesmír rozpíná. Čím vzdálenější objekt, tím větší rudý posuv ergo tím rychleji se od nás vzdaluje.

Nicméně – zrychlující se rozpínání vesmíru je jedním z nejzásadnějších a nejneočekávanějších objevů poslední doby – však také bylo oceněno Nobelovkami – po zásluze!! (Do té doby jsme všichni žili v dojemném omylu, že vesmír se bude buď pořád rozpínat stejně jako dnes, popřípadě, že rozpínání zastaví a zhroutí se sám do sebe >„Velký krach“, ovšem po nějakém ZRYCHLOVÁNÍ expanze nikdo ani nevzdechl – proč také?)

Příšlo se na to nikoliv díy redshiftu, ale měřením jasnosti supernov typu Ia. Ty používáme jako tzv. „standardní svíčku“, jelikož jejich exploze je vždy stejně jasná a má stejný průběh > viz „supernova Ia / Chandrasekharova mez“ – tak proto. A když znáš intenzitu světelného zdroje, můžeš z úbytku jeho jasnosti určit jeho vzdálenost, chápeš?

No a právě pozorováním extrémně vzdálených supernov (cca 6×10EXP9 ly – ohromná vzdálenost je nutná pro detekci v kosmologickém měřítku, u blízkých by to nebylo možné) jsme zjistili, že „svítí jaksi méně“, než by měly (tedy jsou „dál“). A z toho se (v souvislosti s tebou zmiňovaným pohledem do minulosti – hledíš na 6 miliard let starý úkaz!) se už jednoduše vyvodí, že kdysi se vesmír rozpínal pomaleji, no.

Průšvih je, že tohle spolu s objevem temné hmoty nám ukázalo JAK MÁLO o vesmíru víme, protože vesmír se skládá skoro z 1/4 z temné hmoty (o které v podstatě nic nevíme) a téměř ze 3/4 z temné energie (o které toho víme ještě méně). To, o čem „něco víme“ – tedy fotony, neutrina a klasická hmota je ve vesmíru obsaženo méně než 5 %!

Právě objev zrychlující se expanze nás přivedl k nutnosti zavést „temnou energii“ (ať už je to cokoliv) – na něco se to zrychlování přeci svést musí, no ne? ;) :D :D