sesednizkola

Zpomaluje se rychlost světla s rozpinanim vesmíru?

Po velkym tresku bylo svetlo rychlejsi? A cim vic se rozpina, tim je svetlo pomalejsi? Nebo je to vyvracena teorie? Nemuzu najit moc informaci o tomto a prijde mi, ze to dava smysl.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, rychlost světla je konstanta cca 300 000 km/s a je v celém vesmíru stejná. Dokonce nezávisí ani na tom, jestli se sám objekt vysílající světlo pohybuje, nebo ne (rychlosti se nesčítají, popř. neodečítají). Vyplývá to z Einsteinovy teorie relativity a bylo to mnohokrát spolehlivě potvrzeno.

Další odpovědi
Limbo

Jestli je rychlost světla konstantní, (nebo se zpomaluje či případně zrychluje), nemůžeme zatím určit na 100%. Existuje mnoho „tajemství“ jak fyzikálních, tak astronimických, která stále čekají na odhalení.
Einsteinovo „strašidelné působení na dálku“, neboli kvantová provázanost částic, která zatím jako jediný jev ve Vesmíru dokáže přenášet informaci rychleji než světlo a na jakoukoliv vzdálenost, je současným strašákem vědy.
Otázka na závěr – co když rychlost světla klesá, ale zároveň se mění rychlost plynutí času nebo samotná struktura prostoru, takže se nám zdá tato rychlost stále konstantní? :)