Avatar uživatele
annas

Znáte význam slova rabuše (raboša)? Jaký má slovo původ?

Chodit na rabošo, připsat na rabošo – co znamená?
Mám pocit, že jsem toto slovo nikdy neslyšela ani v nářečí.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, vagra, independent před 4835 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

O rabuši čteme v Bartošově Dialektickém slovníku moravském: »V každé hanácké hospodě visívala za stara raboša, černá tabule, rozdělená bílými čarami na tolikero oddělení, kolik bylo usedlých v obci. Na „rabošo“ zapisovalo se, co který usedlý zůstal v hospodě dlužen. „Tož to tam připište na rabušu,,

více v článku, stojí za to si to celé přečíst

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3309

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Byla to pomůcka k podpoře paměti-
„Byla to dřevěná tyčinka (hůl), na níž prodávající vyznačoval počtem zářezů (vroubků) buď množství zboží daného na úvěr, nebo peněžní velikost své pohledávky.
Zaplacení vyznačil tím, že seřízl příslušný počet zářezů.
Tyčince (holi) určené k tomuto účelu říká se vrubovka (její slovanský název je rabuše nebo rabuš), podle ní má také původ rčení „psáti na vrub“ (v češtině se říkalo „navroubiti na rabuši“).“

»V každé hanácké hospodě visívala za stara raboša, černá tabule, rozdělená bílými čarami na tolikero oddělení, kolik bylo usedlých v obci. Na „rabošo“ zapisovalo se, co který usedlý zůstal v hospodě dlužen. „Tož to tam připište na rabušu!“«

Zdroj: z Naší řeči – zápis dluhů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Je pravdou,ze jsem to slysela.Bylo to v Nisi,mesto Srbska.Jak bych to rekla,neco ve smyslu -jdu na korzo,popularni plac na prochazky do kola,kde se seznamuji mladi lide.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Jistě cítíme souvislost s výrazem rabat – ne sice ve smyslu slevy velkoodběrateli, ale s pohledávkou, tedy dluhem a jeho evidencí. Vždycky je to jenom o penězích.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek