annas

Znáte význam slova rabuše (raboša)? Jaký má slovo původ?

Chodit na rabošo, připsat na rabošo – co znamená?
Mám pocit, že jsem toto slovo nikdy neslyšela ani v nářečí.

Nejlepší odpověď
kropitko

O rabuši čteme v Bartošově Dialektickém slovníku moravském: »V každé hanácké hospodě visívala za stara raboša, černá tabule, rozdělená bílými čarami na tolikero oddělení, kolik bylo usedlých v obci. Na „rabošo“ zapisovalo se, co který usedlý zůstal v hospodě dlužen. „Tož to tam připište na rabušu,,

více v článku, stojí za to si to celé přečíst

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3309

Další odpovědi
vagra

Byla to pomůcka k podpoře paměti-
„Byla to dřevěná tyčinka (hůl), na níž prodávající vyznačoval počtem zářezů (vroubků) buď množství zboží daného na úvěr, nebo peněžní velikost své pohledávky.
Zaplacení vyznačil tím, že seřízl příslušný počet zářezů.
Tyčince (holi) určené k tomuto účelu říká se vrubovka (její slovanský název je rabuše nebo rabuš), podle ní má také původ rčení „psáti na vrub“ (v češtině se říkalo „navroubiti na rabuši“).“

»V každé hanácké hospodě visívala za stara raboša, černá tabule, rozdělená bílými čarami na tolikero oddělení, kolik bylo usedlých v obci. Na „rabošo“ zapisovalo se, co který usedlý zůstal v hospodě dlužen. „Tož to tam připište na rabušu!“«

Zdroj: z Naší řeči – zápis dluhů.

anonym

Je pravdou,ze jsem to slysela.Bylo to v Nisi,mesto Srbska.Jak bych to rekla,neco ve smyslu -jdu na korzo,popularni plac na prochazky do kola,kde se seznamuji mladi lide.

Děda Louda

Jistě cítíme souvislost s výrazem rabat – ne sice ve smyslu slevy velkoodběrateli, ale s pohledávkou, tedy dluhem a jeho evidencí. Vždycky je to jenom o penězích.