iceT

Jaký původ má rčení „z cizího krev neteče“?

  • z cizího krev neteče-?

Nejlepší odpověď
annas

Toto úsloví pochází ze středověku, původně znělo Z panského krev neteče. Vzniklo jako kritika nespravedlnosti a nerovnosti a útlaku. Pán měl všeho dost, takže když mu něco ubylo, nepocítil to, zatímco chudák byl na tom hůř – i z mála, které měl, musel pánovi odvádět produkty či jinak platit.

V. V.

Další odpovědi
Pájo

Je to obecné vyjádření – hlavně nezájmu o cizí problém nebo chování…

Ze zaměstnání odnesete materiál (ukradnete) a klidně

  • pustíte majiteli žilou –
  • z cizího krev neteče- tak proč to neodnést, když to nikdo nehlídá…

Z cizího (člověka) krev samozřejmě teče, ale Vás se to nedotýká…

/Nemyslím právě vás, myslím to obecně…a jako příklad a ten příklad nemusí být správý!/
Doplňuji:
Nakonec to tak špatný příklad zase není… viďte ;)

anonym

Toto rčení snad vymysleli sami zloději.