pokazdejinak

Znáte pravidla karetní hry Autobus?

Od známých mám různé varianty, jak se to hraje, ale zatím ne tu, kterou se mnou hrával děda, když jsem byla malá… Dědy už se bohužel zeptat nemůžu, tak to zkusím tady ;) Jak to hrajete vy? …tedy pokud to znáte :) Dík všem
Doplňuji:
dík za odpověď, snad se ještě někdo přidá :)

jde mi taky o to, jakým způsobem si mám složit karty před sebe na stůl – do toho „autobusu“

Nejlepší odpověď
anonym

Jako klasické žolíky,jen přikládáme postupky na dvě strany.tzn.na konci postupky po esu,opět mohou přijít,2,3,…,to samé na druhé straně-ale sestupně.To je naše varianta autobusu.

Další odpovědi
kapka

Hra Autobus- verze I: Každý hráč začíná s deseti kartami v ruce. Cílem hry je se jako první zbavit všech karet z ruky. Vykládají se postupky minimálně tří karet stejné barvy a pak minimálně tři karty stejné hodnoty, ale odlišné barvy. Příklad: vyložím červené karty 7,8,9. Nebo třeba tři krále různých barev.
Je pravidlem, že na začátku hry musím vyložit nejdříve aspoň jednu sadu tří karet a pak teprve mohu přikládat i jednotlivé karty k již vyloženým. Je jedno, jestli jsem to vyložila já nebo soupeř, přikládám všude, kam to jde. Mohu i různě kombinovat. Pokud je na stole např. 2,3,4,5,6 a já mám čtyřku stejné barvy, rozdělím postupku, přiložím a vznikne 2,3,4 a 4,5,6.
Další příklad: Na stole jsou tři dvojky barev zelená, káry, žaludy a já mám v ruce trojku a čtyřku zelenou a červenou dvojku. Přiložím červenou dvojku ke dvojkám, vezmu si ze stolu zelenou dvojku a vyložím zelené 2,3,4.
Pokud mi na konci kombinování zůstane nějaká již dříve vyložená karta v ruce, tak to nevadí, jen si smím nechat menší počet karet, než jsem vyložila. Žolík nahrazuje libovolnou kartu. Pokud získám
během kombinace žolíka ze stolu, musím ho hned zase vyložit, i v případě, že se mi to zrovna nehodí. Pokud nemohu nic vyložit ani přiložit, musím si líznout jednu kartu. Nic se neodhazuje. Postupka začíná a končí áčkem. Tedy A,2–10, J,Q,K,A. Pokud se domluvíte, že se může vykládat třeba i K,A,2, je to vaše věc, taky jsme to tak někdy hráli.

Verze II: každý hráč má v ruce čtyři karty a před sebou balíček deseti obrázkem dolů otočených karet, známá je jen ta vrchní /obrázkem nahoru/. Cílem hry je se jako první zbavit tohoto balíčku deseti karet. Na stůl se vyhodí z ruky áčka a dolíznou se jiné karty. Pokud je áčko v balíčku nahoře, tak se taky dá do hry a už se nenahrazuje. Pokaždé během hry, když se objeví v ruce áčka, tak se hned dají do hry a dolíznou se jiné karty.
Tvoří se postupky od áčka do áčka, na barvě karet nezáleží. Z ruky se musí v každém kole vždy minimálně jedna karta vyložit a dolíznout jiná do dalšího kola. Pokud nemohu nic z ruky přiložit, dám aspoň jednu kartu vedle „tajného“ balíčku. Takto mohu vytvořit maximálně čtyři pomocné hromádky. Hromádku mohu vytvořit i v případě, že jsem z ruky v tom kole do postupky vyložila. Každé kolo začínám se čtyřmi kartami v ruce. Karet z „tajné“ hromádky se zbavuji: přikládáním do postupek a přikládáním na karty stejné hodnoty na pomocných hromádkách. Pokud použiji na pomocné hromádce žolíka, platí už pak pořád za tu kartu, kterou nahradil.
Z pomocných hromádek mohu následně brát karty a přikládat je do postupek.
Pokud se stane, že už mám čtyři pomocné hromádky a potřebuji založit pátou, musím tu první v řadě otočit a dát dospod „tajné“ hromádky. Přikládám na všechny postupky na stole, je jedno, kdo je založil. Když je postupka hotová, dá se stranou, případně zamíchá a použije na další lízání.

Takto znám Autobus I. a Autobus II. odmala já. Snad jsem na nic nezapomněla, pokud nebude cokoli jasné, tak se ještě ptejte.

pokazdejinak

to kapka: takže varianta AutobusII – to je ta pravá ;) díky moc!

…jestli jsem to pochopila správně – tak rozdám každému 4 karty do ruky + 10 do balíčku na stůl a zbytek je paklík na lízání? to je asi lepší hrát to se dvěma sadami karet – jako žolíky

kapka

To jsem nezkoušela, ale určitě by to se dvěmi sadami karet hrát šlo.
Pokud se hraje s jednou sadou a dojdou karty na lízání, tak se zamíchají a použijí hotové postupky.

pokazdejinak

a ještě – může soupeř využít ty moje pomocné hromádky? myslím, když tam budu mít hromádku 10 a soupeři se bude hodit do postupky, jestli si jí může vzít ode mne nebo čekat až já jí do nějaké postupky přidám?

kapka

Ne, každý má své hromádky a soupeř nic z cizích hromádek nepoužívá.