Avatar uživatele
Gestas

Znáte někoho, kdo si nechal změnit jméno? Co ho k tomu vedlo?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, peterd108, Frogman, Kepler, JáJsemKarel! před 1965 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Znám. Jeden muž se jmenoval Prdelka. Chtěl si změnit příjmení, ale otec s tím nesouhlasil. „Já jsem Prdelka, moji předkové se tak jmenovali, takže ty budeš pokračovat.“

Jednže jméno už nepokračovalo po otcově smrti, syn se přejmenoval, i když měl možnost vzít si příjmení manželky. Jenže tehdy to nebývalo tak časté, ale na „papíře“ by stejně bylo i původní.

Další případ – muž se jmenoval Kunda, přejmenoval se, nové příjmení nebudu uvádět.

Protože jde o skutečnost, bylo nutné uvést i příjmení, i když zní vulgárně.

Ale neplatí, že čistému vše čisté? Jenže lidé jsou často škodolibí …

Ještě znám jeden případ, muž měl německé příjmení, které si změnil na české po 2. světové válce. Dříve nebylo tak časté, aby si muži brali příjmení manželky.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Počítá se i „jen“ změna příjmení? Takový případ jsem jednak já sám a jednak jeden můj příbuzný. Příbuzného k tomu vedlo to, že se styděl za svého otce. Mě k tomu tehdy (v cca 12 letech) vedla potřeba integrace do nové rodiny – byl jsem tehdy už jediný, kdo měl stále příjmení po pokrevním otci, a trápilo mě to. Ovšem až se jednou ožením, vezmu si příjmení manželky, protože tak, jak jsem se tehdy styděl za příjmení pokrevního otce, se teď stydím za příjmení otčíma, poté, co se projevil, co je skutečně zač…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Slecna 007

Znám. Vedlo ho/ji k tomu to, že chtěli jiné. Co asi jinýho …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Měl jsem kdysi souseda, který si nechal změnit původní jméno Pytlíček. Tady je důvod zřejmý. Nemusí to být ale jen směšné nebo pejorativní jméno. Slyšel jsem, že po válce, když se někdo jmenoval třeba Adolf Mrdálek, tak se nechal přejmenovat na Josefa Mrdálka…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Moje dcera roky používala přezdívku,
všichni její známí, kamarádi a přátelé
znali jen přezdívku, její skutečné jméno neznali.

Tak se letos rozhodla jméno změnit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Kolega v práci si nechal změnit příjmení Šoupal na Šoumal. Můj strýc si po válce coby důstojník armády změnil německy znějící příjmení Vinkler na Velen. Převzal tak rodné jméno svojí manželky mající původ ve větvi Velenů, pánů z Boskovic. Spolužačka si kvůli komoušům svůj původ z rodu von Rottal zastřela příjmením Zrotalová.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jak uvádí quntos- pádným důvodem ke změně příjmení může být „uříznutí“ dosavadní větve rodokmenu, pokud v ní (historicky) šlo o neznabohy či jakkoli jinak podlé lidi…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Jo.

Kdysi dávno jsem byl v lázních s klukem který se jmenoval nějak jako „Schröpfer“. Z lázní už odlážděl jako „Sláma“ – jejich rodina se v té době přejmenovala.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Ve vtipech jsem našel zmínku o poťouchlém panu Protrhlém, který dal své dceři jméno Blanka. Ale pokračování tam nebylo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Gestas

quentos: A teď si představ, že by tvoje nastávající taky měla to příjmení na R :)

před 1964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Naštěstí je poměrně vzácné…

před 1962 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Frogman

Annas, říkám si, jak tehdy mohlo vzniknout to Vámi uvedené druhé příjmení. Že by reflektovalo vlastnost člověka? :D

před 1964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Frogman,

podívala jsem se do SNČ. Jedna možnost ze slova kuna, což označovalo i fenu, nebo ze slova Kunte – ženské přirození – ve staré němčině též tvar Kunde, příbuzné s latinským lůno cunnus, ale o není jisté.

Jiný autor odvozuje z tvaru Kunde = charakteristická prohlubeň , ktrá má tvar kosočtverce a nachází se ve žvýkací ploše řezáků u koní. Podle toho se určovalo stáří koně. Nejčastěji ve vojenském prostředí.

Myslím si, že ten, kdo získal toto příjmení, se možná staral o koně, nebo chytal kuny, nebo choval feny. .

před 1961 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Frogman

To zní mnohem lépe. Děkuji za odpověď. :)

před 1961 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Quentosi, vypadá to, že seš příliš inteligentní a jako takový se nejspíš budeš pořád za někoho (před někým) stydět. Já to mám podobně i bez tý inteligence, takže vím, o čem píši, mě můžeš věřit. No, vysvětluji si to tak, že „to se musíš prostě narodit“! ;)

před 1964 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek