CR chess2017

Znáte nějakou dobrou hádanku?

a jakou Keplere?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano!

Další odpovědi
Drap

Znám jich dokonce několik

autacek

Jo, řeknu ti vtip o České poště. Ale nevím, jestli ti dojde.

Klaproth

Znám.

Roman71

Dobrá, jednu logickou – technickou..

Je místnost, do které vedou jedny dveře. u dveří místnosti jsou tři spínače, v místnosti jsou tři žárovky. Každá žárovka je ovládaná vlastním spínačem. Hádanka zní, jak zjistíte, která žárovka je ovládaná konkrétním vypínačem, když dveře do místnosti můžete otevřít a vejít jen jednou, abyste si to ověřili?

Řešení poskytnu do diskuze :)

Mc Merkurion

… NE … jo, a o český poště to nejni vtip, ale fakt (a hodně nasí**cí, když s ní máš něco s do činění, je to k pláči) …

Emefej

Ano, znám.

autacek

to Roman71: Normálně když už budu vevnitř, tak všechny vypínače proklikám, proč bych otevíral ještě jiné dveře, to přece není potřeba.

Roman71

To právě nelze. Spínače jsou vně místnosti a jakmile vejdeš dovnitř, už nemáš možnost cokoliv změnit. Dveře do místnosti jsou jen jedny..

A tady je řešení:
Stojím před dveřmi, zapnu první spínač a nechám zapnutý. zapnu druhý spínač a po pár vteřinách vypnu. Třetí spínač nechám být.

Vejdu do místnosti a vidím svítit jednu žárovku. Ta je ovládaná prvním spínačem.
Jedna z těch dvou zhaslých žárovek je ale na dotek teplá, takže ta je ovládaná druhým použitým spínačem..

A je po záhadě!

Lamalam

Ale to, že vypínače jsou venku, musí být uvedeno v zadání hádanky.

Roman71

Jak jsem psal už v zadání: „Je místnost, do které vedou jedny dveře. u dveří místnosti jsou tři spínače.“. Kdybych napsal „u dveří V místnosti“, tak by bylo jasné, že jsou uvnitř. Tím pádem by celá hádanka pozbyla smyslu. Takže každopádně u dveří vně místnosti. :)

aliendrone

Tak dík, snad 2 minuty jsem se snažil na to přijít – a nic! Takhle mi podkopat ego zkraje víkendu – to se dělá?

Dobře ty, dávám palec!!

Roman71

Když tohle nerozluští člověk, který není technicky zaměřený, tak se to dá pochopit, ale když takovou hádankou potrápím letitého elektrikáře, to už je něco! :))

..když už znáš řešení, prubni to na někom a dej vědět, jak to dopadlo :)

Kepler

Tak třeba: Co bylo první – kuře nebo vejce? Odpověď zní vejce! Zkus zdůvodnit proč. Jestli se poddáš, vysvětlím sám.

Mc Merkurion

… ani jedno >>> slepice … zkus mi to vyvrátit …

independent

Bo slepici srvořil Bůh, nebo mu říkejte jinak, třeba matka příroda, a ta slepice pak snesla vejce.

Mc Merkurion

… maj pravdu, vašnosto …

Kepler

Všechno špatně. První vejce snášeli dinosauři, ale žádná kuřata a slepice se z nich nevylíhla 🙂

independent

Taky pravd Keplere, je třeba položit otázku jinak „Co bylo dřív, slepičí vejce, nebo slepice?“

Kepler

Jenže tahle stará otázka byla položena tak, jak byla položena. Jinak by neměla řešení.

Mc Merkurion

… ale sám si slyšel, že má řešení, nepleť nám do toho dinosaury, bůh povídal že nejsou, říkal to pan farář a ten ví všechno …