MasterGames

Znamená slovo skutek-skutečnost nebo má toto slovo i jiný význam ?

Nejlepší odpověď
annas

Ve slovníku najdete významy

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

"skutek,

  1. co je (bylo, bude) vykonáno, uskutečněno, čin: dobrý, záslužný skutek
  2. kniž. skutečnost

♦ skutek utek (pořek.); stát se skutkem; uvést ve skutek uskutečnit;"

--
skutečnost,

  1. skutečný stav věcí: umělecké ztvárnění, poznání skutečnosti
  2. objektivně existující jev, fakt, realita 1: historické skutečnosti; rozhodující skutečnost; zjistit všechny skutečnosti;

--
Synonyma

skutek

  1. čin, akt, úkon
  2. (kniž.)(neutr.) skutečnost, realita, fakt ≠ (neutr.) fikce

skutečnost

  1. realita ≠ fikce, zdání odpovídat skutečnosti = být pravdivý
  2. fakt

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/skute%C4%8Dnost

Vidíte, že v určité situaci je možné slova změnit, ale skutek ve významu skutečnost je vyjádření knižní.

Etymologie uvádí stejný původ – skutek, skutkový, skutečný, skutečnost od staročeského skutiti – učinit, provést – výsledek děje.
Skutit – něco udělat i od staročeského kutiti – něco dělat.

Jiříp Rejzek Etymologický slovník ,

Dá se vysvětlit talk, že když vykonám skutek, tak jsem něco uskutečnil, vykonal, učinil, udělal – sklutek se stal skutečností. atd.

Další odpovědi
FlAsh_7

Dle mého znamená skutek nějaký čin. (hrdinský aj.)