Avatar uživatele
manon

Změnili byste si přijmení?

Kdyby znělo hanlivě, legračně… Přijali byste coby muž za vlastní příjmení manželky? Z jakého důvodu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Drap, Deli, anonym před 4237 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

viz starý protektorátní vtip:
Přijde chlap na matriku, že si chce změnit jméno.
Úřednice se ptá a jak se jmenujete?
Adolf Prdel.
A jaké byste si představoval místo toho Prdel?
A kdo vám řekl, že chci změnit příjmení?

Jinak při dnešní emancipaci už nejsou vzácné případy, kdy muž po svatbě přijme společné příjmení po manželce.
Důvody bývají převážně dvojí:

  1. Častější – nějaký hanlivý či pejorativní nádech původního příjmení.
  2. Manželka má příjmení známé z umění či vědy, pod nímž je známa a kdy tvoří součást jejího image a chce si jej zachovat.

(Méně časté je, kdy má nějaký rodinný důvod jako potomek po přeslici zachovat tradici rodového příjmení).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Občas o tom uvažuju,ale spíš jen tak z recese než že bych doopravdy změnila příjmění.Přitom moje příjmení není nijak legrační ani hanlivé,ale už mě fakt nebaví ho každému hláskovat,ať už do telefonu nebo při vyplňování lejster.
Můj přítel přijal příjmení bvalé manželky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Ano, až se ožením, s největší pravděpodobností tak učiním. Stávající situace se má totiž tak, že za svého otce se můžu leda stydět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Manželia (snúbenci) sa pred svadbou dohodnú na priezvisku – nemusí to byť súčasné meno ani jedného z nich, môže ísť o úplne nové – ktoré po sobáši budú používať a na základe toho sa im vystavia nové doklady.
príklad: Ján Čierny a Jana Bledá = manželia Ján Krásny a Jana Krásna

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pizlicka

nezmenila.chci si nechat sve prijimeni,pritelovo se mi nelibi.uz jsem mu to oznamila.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
maja49

Já jsem si po svatbě vzala příjmení manžela, i když je trošičku legrační a možná i zavádějící :) Ale co, lidi se jmenují všelijak

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nikdy jsem o tom nepřemýšlel a už vydržím s tím původním.
Pokud však má někdo nějaké hanlivé příjmení, tak to v každém případě je možné řešení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Já jsem před první svatbou nechtěla přijmout příjmení mého nastávajícího, neboť jsem se nechtěla jmenovat jako jedno velké tlusté líné zvíře. On zas nechtěl mé, tak si změnil příjmení, inspiroval se jménem své matky zasvobodna a to jsem pak přijala i já.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Znám případ, kdy muž převzal příjmení své manželky, která ho ovšem měla po svém prvním manželovi. Doufám, že byla vdova, protože to by se tomu původnímu asi moc nelíbilo.

před 4237 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Tak to je zvláštní. Já už se setkala s touhou dědiček po přeslici zachovat rodové jméno nebo tím, že někdo chce demonstrovat odtržení od původního rodinného pouta. Ale tohle…docela ráda bych od takového páru slyšela důvody, co je k tomu vedly – jen tak, pro zajímavost. Jinak je to samozřejmě jejich plné právo.

před 4237 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek