1jirka22

Změna teplotní roztažnosti. Jak na to?

7. Do skleněné nádoby o objemu 5 l byla nalita až po okraj voda při teplotě 20 C. Jaký objem vody vyteče z nádoby, zahřejeme-li ji na teplotu 90 C? Hustotu vody při teplotě 20 °C vyhledejte v MFChT, hustota při 90 °C je 965 kg · m–3. Změnu objemu nádoby zanedbejte.
Proč se nepočítá s normálním vztahem deltaV=V1*delta t*B? Proč se počítá s hustotami?

Nejlepší odpověď
orwell

Závislost změny objemu na teplotě u vody není lineární a tedy ani součinitel objemové teplotní roztažnosti vody není v uvedeném rozsahu konstanta. Co se s teplotou určitého množství vody nemění, je její hmotnost. Z údajů v tabulkách lze zjistit hustotu vody při 20°C a ta činí přibližně 998 kg/m3.
platí: m = ró20 * V20 = ró90 * V90 Z toho V90 = (ró20/ró90)*V20 = (998/965)*0,005 = cca 0,00517m3 =5,17 l. Z nádoby tedy po zahřátí vyteče cca 170 ml vody.