Alex.Anonymm

Kdybych měla velmi dobrý prospěch celou střední, mohla bych úplně změnit obor na vysoké?

Dobrý den, po prázdninách jdu na střední školu, a to na obor, který jsem si vybrala jen proto, že jsem neměla moc dobré známky z osmé a deváté třídy a protože má maturitu, obor je poměrně technicky zaměřený. Chodím na doučování, abych dohnala učivo ze základky a snažím se dát dokupy.
Moje otázka je: kdybych měla velmi dobrý prospěch celou střední, mohla bych úplně změnit obor na vysoké? Třeba na psychologii? Mám hodně zájmů, ale obor, který na mě zbyl, to zrovna úplně není.

Odpovědi
Hlada

Řeš to s rodiči. Ať tě objednají na testy do pedagogicko psychologické poradny. Výsledky jsou objektivní a hodně při rozhodování pomůžou. Uvažování o filozofii přes technickou školu při špatném prospěchu na základce je poněkud předčasné. Uvidíš, jak ti půjde první pololetí.

da ny

Změnit obor můžete samozřejmě vždy. Velmi dobrý prospěch na SŠ vůbec není podmínkou.
Musíte uspět u přijímacího řízení na zvolené VŠ. Někdo to zkouší další roky….
Na většině VŠ bývá sítem v prvním a druhém semestru matematika.
Na psychologii se budete muset sama velmi dobře připravit (alespoň v rámci učiva dobrého gymnázia plus něco navíc /z prvního ročníku/, je to podobně náročné, jako na LF. Sice bez CH, F a Biologie. Hodně filozofie, ZSV, dějepis, literatura…). Testy budou mít školy také k dispozici. VŠ mají i přípravné, placené kurzy k přijímačkám.

Na ZŠ vám testy, který směr je pro vás vhodný nedělali? Pravda, když vycházejí silné ročníky, člověk někdy musí vzít zavděk SŠ, kam se dostane. Někdo pak další rok zkouší jinou SŠ.

Drap

Ano, jakákoli střední škola je dobrý základ pro přijetí na jakoukoli vysokou školu. Pokud zvládneš přijímačky, tak máš vystaráno, bez ohledu na obor.

College

Všeho zkus a dobrého se drž

Dochy

Zjisti si víc informací o požadavcích k tomu Tvému vysněnému oboru. Možné to je, ale třeba na technocké školy jsou jiné odborné přijímačky než zrovna třeba na lékaře. Obvykle se můžeš s maturitou přihlásit na libovolnou VŠ, ale s ohledem na Tvé vzdělání nemusíš být připravena na úspěšné zvládnutí přijímaček. Také můžeš mít trochu větší potíže se zvládnutím učiva prvních ročníků, pokud nebudeš mít správnou přípravu ze SŠ.

Příklad: Na FELu měli obvykle studenti z průmyslovek velké potíže s matematikou. Studenti z gymnázií zas měli velké potíže s technickými a zejména těmi praktičtějšími předměty. (samozřejmě jde o zobecnění, ne všichni potíže měli)

petrph

Přijetí na vysokou školu se studovaným oborem na SŠ nesouvisí. To si potom můžeš podat přihlášku na jakoukoliv VŠ chceš, a pokud uděláš dobře přijímačky a budeš přijata, tak tam studovat můžeš.