Peeeett

Může mít zkrácený pracovní úvazek člověk, který nemá jinou práci? Více v doplnění.

Může mít zkrácený pracovní úvazek člověk který jinou práci nemá? Platí se za vás zdravotní a sociální stejně jak při plném úvazku?
--

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Zkrácený pracovní úvazek

Odpovědi
ivzez

Ano a ano.

Zdravotní pojištění zaměstnavatel v případě výdělku nižšího než minimální
mzda odvede ve výši odpovídající minimální mzdě (celý rozdíl hradí zaměstnanec).
Sociální pojištění se odvede jenom ze skutečně dosaženého příjmu.

Mc Merkurion

ivzez: … takže to znamená, že zbytek si zaměstnanec vlastně sám nedobrovolně (promiň ten výraz) doplatí tím, že mu je stržen z výplaty? … nezamýšlím se nad logikou, právem, jen si ověřuju, zda jsem to správně pochopil …

ivzez

Přesně tak.

Pokud někdo bude mít jenom DPČ s odměnou pod 12.200 Kč,
musí zaměstnavatel strhnout a odvést zdravotní pojištění z celkové
částky 2.200 Kč měsíčně. (To se netýká těch skupin obyvatel, za které
navíc hradí pojištění stát → studentů, maminek na MD/RD, uchazečů o zaměstnání, důchodců.)

Pokud by někdo měl DPP s odměnou ve výši, z níž se pojistné neodvádí,
musel by přihlásit u zdravotní pojišťovny jako OBZP a hradit pojistné sám.

Letos činí minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance a OBZP
1.485 Kč měsíčně.

(V Raibekově odpovědi jde nejspíš o překlep. V měsíci,
kdy člověk čerpá dovolenou, obvykle bere o něco více.)

ivzez

Další oprava:

Od 1. ledna 2018 činí minimální zdravotní pojištění
1.647 Kč měsíčně.

(1.485 Kč to bylo do 31. XII. 2017. )

ivzez

Oprava:
… musí zaměstnavatel strhnout a odvést zdravotní
pojištění z celkové částky 12.200 Kč měsíčně.

Mc Merkurion

… dík …

JájsemRaibek

Ano pochopil.
ZP chce prostě minimum co musí mít. Pokud jej nedosáhneš mzdou, doplatíš to.
Jednoduše řečeno, nyní mě neber za slovo-výpočet.
Pojistné je 13,5%a to pojištovna chce.
Ty z výplaty zaplatíš 4,5% a zaměstnavatel 9% a součet je 2000, vše je ok.

Máš neplacené volno a tudíž z výplaty zaplatíš jen 4,5% z výdělku, ale ten nedosahuje částky minima. Zaměstnavatel zaplatí 9% z výdělku. Ty však ten rozdíl zaplatíš 13,5%.
Pokud je minimální mzda 10 tisíc, tak 4,5+9% na to stačí. Ale třeba při výpočtu dovolené se může stát, že máš v jednom měsíci díky dovolené ne 10 tisíc, ale 9950,–Kč.
Zaplatíš tedy 4,5% z 9950,–Kč, zaměstnavatel zaplatí 9% z 9950,–Kč a ty doplatíš 13,5% z 5 Kč co chybí do těch minimálních 10.000

Mc Merkurion

… jen malá oprava: … minimální mzda je na hodinu, dovolená hodinovým průměrem, tudíž se díky dovolený nemůžeš dostat do minusu … díky neplacenýmu volnu beru …

JájsemRaibek

Omluva-překlep.
Správně má být v poslední větě ne z 5, ale z 50 co chybí.

Mc Merkurion

… tak to se pak nedivim, že je lepší se přihlásit na pracák, aby to za tebe komplet zaplatil stát a peníze jsi dostal bez práce …