david22

Pokud bych byl zaměstnán na 1/2 pracovní úvazek, bude se mi počítat odpracovaná doba do důchodu?

A jak by to bylo se sociálním a zdrav. pojištěním?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud budete zaměstnán na zkrácený úvazek v řádném pracovním poměru. Bude se vám tato odpracovaná doba ( ve dnech) zcela normálně počítat do odpracované doby. Jediný negativní dopad na výpočet důchodu bude za tyto dny nižší mzda za den ( pracujete méně hodin). Tudíž i nižší započitatelný roční výdělek k výpočtu důchodu. Důchod se počítá ze součtu výdělků za rok od roku 1986 ( upravuje se koeficienty) ze kterého se vypočte průměrný výdělek na jeden kalendářní den který se potom přepočte na 1 kalendářní měsíc a tento průměrný výdělek na jeden měsíc se potom podrobí redukci podle redukčních limitů.
Odpracovaná doba případně jiný způsob pojištění se počítá jako kdyby jste dělal na plný úvazek. Tudíž pracuje se se mzdou za den ať se dělá 4 nebo 8 hod.
Doplňuji:
Sociální a zdravotní pojištění se v % odvádí podle výdělku, ať je to za 4 nebo 8 hodin jako normálně.