annas

Někde jsem slyšela, ale teď jsem vyhledala.

"Kilogram byl doposud definován pomocí válečku ze slitiny platiny a iridia uchovávaného v Mezinárodním úřadu pro míry a váhy ve Francii.
Zdá se vědcům nepřesný,

Měření kilogramu tedy bude přesnější. Pro běžný život budou změny zanedbatelné, vědci ale budou schopni přesně měřit veličiny v různých časech, místech a měřítkách.

Také další jednotky, kterých se změna týká, tedy ampér, kelvin a mol, budou zafixovány na základních konstantách přírody. Planckova konstanta je základní konstantou kvantové teorie. Vztah mezi energií a frekvencí fotonu a rychlost světla ve vakuu umožní odvodit hodnotu kilogramu.

Soustava SI nebo-li Le Système International d'Unités obsahuje také délku, čas a svítivost a jejich jednotky metr, sekundu a kandelu. Do budoucna úřad přemýšlí také o změně definice sekundy."

https://domaci­.ihned.cz/c1-66574360-zacina-platit-nova-definice-kilogramu-zmena-odvozovani-zakladni-jednotky-hmotnosti-nebude-mit-na-bezneho-cloveka-vliv

Neplatí Nerudova slova? Čas nový, nové chce mít činy?

Počkám, zda se změna nějak projeví v hodně kilogramu v obchodu.

Další odpovědi
Dochy

Ve článku nepíší, že kilogram bude lehčí, jen že etalon kilogramu za posledních 100 let o pár mikrogramů zhubl (nejspíše hlavně ztráty otěrem). Nepíší zda podle nové definice bude odpovídat tomu starému etalonu, nebo té jeho současné podobě.

Kelt

Tak už jsem o tom slyšel, ale chtěl bych znát tu novou definici.

Pepa25

Ne, zaznamenali jsem pouze, že se definitivně upustilo od definic jednotek SI založených na etalonech. Navíc to není nová věc, domluveno to bylo už dříve, nyní se to jen promítá do zákona:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nov%C3%A9_de­finice_SI

Midoc

Vědci do všeho zbytečně zasahují. Dohodnutý směr elektrického proudu jim však nevadí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Midoc

Vše bude nepatrně jinak metr, kilogram, sekunda?
Jak dlouhý bude den?
Vše, co je zapsáno v minulosti už nebude platit. Bude se muset přepočítávat na nové hodnoty.
(Periodická soustava prvků, světové rekordy atd.). Vše bude stát velké peníze.

Dochy

Co zas blbneš? Nic se nemění. Kilogram bude pořád kilogram. Na osobní váze budeš mít furt stejné číslo, pokud předtím nesežereš vepřové koleno a dvanáct dvanáctek. Jen si teď metrologové nebudou pindíky (tedy své národní etalony) porovnávat s kovovým válečkem uloženým pod sklem někde ve Francii, ale s něčím trvanlivěji definovaným.

Dochy

Midoc Nijak špatně do toho nezasahují. Jen se jim nelíbí, že kilogram je definován jako „ta hromada kovu co je uložena ve Francii ve vitrínce“, kde ta hromada kovu se časem, sice nepatrně ale přesto, mění. Tak ho chtějí definovat jinak (samozřejmě s respektem k původnímu etalonu, aby nerozhodili celou SI soustavu.

da ny

Hlavně, aby se nám významně neošoupal ještě metr a nezkrátil poledník :)

Alesh

No, ten by bylo právě potřeba malinko natáhnout, protože ho špatně změřili. Je kratší, než by měl být (podle původní myšlenky, jak ho odvodit).