zjentek

Zavedli byste některá nová slova, která v našem rodném jazyce zoufale chybí? A jaká?

Nejlepší odpověď
annas

Nemám potřebu zavádět nová slova. Ve spisovné češtině vznikají slova především převzetím z cizích jazyků v souladu s rozvojem techniky, pojmenováním nových výrobků atd.

Ve slangu mládeže se oobjevují nová slova, ale setkávám se s nimi jen ojediněle. Bohužel rychle se šíří, mají často nádech vulgarity.

Za další se posouvají významy slovy, někdy se objevují i v původním významu.

Myslím si, že čeština nepotřebuje nová slova, pokud se neobjeví třeba nový vyýrobek, systém atd., ale důležitější je, aby se děti naučily vyjadřovat spisovně nejen v češtině, ale třeba i v zeměpise atd.

Jenže děti tolik nečtou, na internetu, často ani v různých pořadech spisovný jazyk neslyší, takže se snižuje úroveň vyjadřování. Společnost hrubne.

Dále se zneužívají tzv. „plevelná“ slova, slovní vata" – vlastně, prostě atd.

Nové spojení je „o tom to je! – je to o penězích, kdy vazba je nesmyslná – zkrátka takových "otomistů“ je dostatek. Nebo přijdu dýl … zcela posunutý význam.

Nepoužívám sice „!lítačku“ jako Pražané, ale neodpovídá to
původnímu významu – kdysi to byla vojenská hlídka nebo průjem.
Nebyla lepší tramvajenka nebo síťovka? Nebo správně létačka?

Jazyk se vyvíjí, nejvíce slovní zásoba, ale ne vždy je to ku prospěchu věci.

Další odpovědi
Lamalam

Ano, řada slov mi v rodném jazyce zoufale chybí. Raději to řeknu básní Lewise Carolla:

Je smažno, lepě švihlí tlové
se batoumají v dálnici,
chrudošiví jsou borolové,
na mamné krsy žárnící

ivzez

Mně v rodném jazyce žádná slova zoufale nechybí.

Spíše jsem zoufalá z toho, co jsou někteří lidé schopni
„vytvořit“ → viz např. „potencionál“ a další „perly“…

Kepler

Ano, je třeba nového národního obrození a očistit se od nepochopitelných cizáckých slov. Anticyklóna – protivtočna, hypertenze – vysokonapnelismus, xenofobie – cikánodpor, sangvinik – stálechechta. Mohl bych fixovat kontinuum ad universum.

Klaproth

Ano, v češtině mi zoufale chybí slova podosan a zavatač.

zvonisek

Např. Masatěrka, kukurína a kukurínština.

marci1

Ani ne. Rodný jazyk je o.k. Spíše bych některé „zkomoleniny“, „zkráceniny“, které lidé používají, ať už ve slovní či písemné podobě, vyškrtla z jejich vyjadřování. 🙂