Avatar uživatele
zjentek

Zavedli byste některá nová slova, která v našem rodném jazyce zoufale chybí? A jaká?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga, marci1 před 2570 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nemám potřebu zavádět nová slova. Ve spisovné češtině vznikají slova především převzetím z cizích jazyků v souladu s rozvojem techniky, pojmenováním nových výrobků atd.

Ve slangu mládeže se oobjevují nová slova, ale setkávám se s nimi jen ojediněle. Bohužel rychle se šíří, mají často nádech vulgarity.

Za další se posouvají významy slovy, někdy se objevují i v původním významu.

Myslím si, že čeština nepotřebuje nová slova, pokud se neobjeví třeba nový vyýrobek, systém atd., ale důležitější je, aby se děti naučily vyjadřovat spisovně nejen v češtině, ale třeba i v zeměpise atd.

Jenže děti tolik nečtou, na internetu, často ani v různých pořadech spisovný jazyk neslyší, takže se snižuje úroveň vyjadřování. Společnost hrubne.

Dále se zneužívají tzv. „plevelná“ slova, slovní vata" – vlastně, prostě atd.

Nové spojení je „o tom to je! – je to o penězích, kdy vazba je nesmyslná – zkrátka takových "otomistů“ je dostatek. Nebo přijdu dýl … zcela posunutý význam.

Nepoužívám sice „!lítačku“ jako Pražané, ale neodpovídá to
původnímu významu – kdysi to byla vojenská hlídka nebo průjem.
Nebyla lepší tramvajenka nebo síťovka? Nebo správně létačka?

Jazyk se vyvíjí, nejvíce slovní zásoba, ale ne vždy je to ku prospěchu věci.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?redy, Andělé Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Ano, řada slov mi v rodném jazyce zoufale chybí. Raději to řeknu básní Lewise Carolla:

Je smažno, lepě švihlí tlové
se batoumají v dálnici,
chrudošiví jsou borolové,
na mamné krsy žárnící

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Mně v rodném jazyce žádná slova zoufale nechybí.

Spíše jsem zoufalá z toho, co jsou někteří lidé schopni
„vytvořit“ → viz např. „potencionál“ a další „perly“…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ano, je třeba nového národního obrození a očistit se od nepochopitelných cizáckých slov. Anticyklóna – protivtočna, hypertenze – vysokonapnelismus, xenofobie – cikánodpor, sangvinik – stálechechta. Mohl bych fixovat kontinuum ad universum.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Ano, v češtině mi zoufale chybí slova podosan a zavatač.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zvonisek

Např. Masatěrka, kukurína a kukurínština.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Ani ne. Rodný jazyk je o.k. Spíše bych některé „zkomoleniny“, „zkráceniny“, které lidé používají, ať už ve slovní či písemné podobě, vyškrtla z jejich vyjadřování. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek