p-e-t

Zapomněl jsem do objednávky napsat poštovní směrovací číslo. Dokáže mi ta zásilka přjít?

Dobrý den, objednával jsem si na internetu něco z Číny a do objednávky jsem nezadal PSČ, vše ostatní ano, jen PSČ ne, vadí to hodně? Dokáže mi ta zásilka přjít? Předem díky za odpovědi.

Odpovědi
anonym

Česká pošta to dá do pořádku. Stačí když máš správně napsanou adresu – město.

JájsemRaibek

No tím bych si nebyl tak jistý pokud bydlíš ve městě, obci, která má u nás několik zastoupení. Třeba Lhota apod.

Filip84

Pokud jsi uvedl adresu dostatečnou, pak ano. Pokud bude na Tebe na zásilce kontakt (telefon, email), tak taky. V opačném případě nikoli.

Zásilky do a ze zahraničí se třídí ručně, takže na nich poštovní kód ani být nutně nemusí. Problém je, že většina lidí nezná poštovní místopis, a tedy nepíše adresu dostatečně přesně, aby v případě, že je poštovní kód špatný, nebo chybí zcela, bylo možné zásilku správně směřovat.

V zásadě má každá obec (ale obec, Gemeinde, tj. územní samosprávný celek, ne vesnice bez úřadu) jedinečný název v rámci okresu, a v rámci každého katastrálního území je každé popisné číslo a každé evidenční číslo jedinečné.

Proto adresa ve formátu:

Jan Novák
v Borovsku,
popisné číslo 12,
obec Bernartice, okres Benešov.

CZ-257 65 ČECHTICE
RÉPUBLIQUE TCHÉQUE

dojde i bez poštovního kódu. Ovšem neznám nikoho jiného, kdo by v tomto formátu adresy psal, krom sebe.

Pokud odesílatel napíše:

Jan Novák
Borovsko 12
257 65 Bernartice,

tak to bez poštovního kódu pořád dojde, protože není jiná ves Borovsko, která by spadala pod Gemeindeamt Bernartice.

Ovšem je spousta lidí, co je s to napsat:

Jan Novák
Borovsko 12
257 65,

pak to bez poštovního kódu nemusí dojít.

Dojde-li k omylu, a je-li adresa zapsána např.

Jan Novák
Bernartice 12,

pak je otázka místní znalosti pošťáků, a / nebo otázka, mají-li Bernartice popisné číslo 12 (mají). Logicky bude pošta doručovat na popisné číslo 12 v Bernarticích, nikoli v Borovsku, a do Borovska se zásilka dostane, pokud budou budou pošťáci Jana Nováka znát osobně.