Zanechává v těle každé rentgenování nějaké to procento radiace/radio­aktivity?

Ta radiace v těle zůstává na trvalo nebo se časem ztrácí? Je to zanedbatelné množství?
Teoreticky: Aby to mělo nějaké následky tak by se musel člověk rentgenovat každou hodinu/den/týden?
Jak se z těla dá vůbec dostat radiace přírodní cestou? Něco jsem slyšel o jódu v souvislosti s Černobylskou katastrofou a taky, že zasažené radiací drhli dlouho ve sprchách, ale čím je to šplíchali?

Nejlepší odpověď
Kepler

Rentgenové záření je ionizující elektromagnetické vlnění, které sice dokáže živou tkáň poškodit (ve vyšších dávkách), ale nezpůsobuje indukovanou radioaktivitu, jako částicové záření, třeba neutronové. Takže nenechává v těle zvýšenou radioaktivitu. Dávky z rentgenu jsou velmi slabé a nejsou nebezpečné, nicméně existují omezení. Proto pracovníci na rentgenu nosí ochranné zástěry (olovnatá guma) a stěny musí mít barytovou omítku. Dekontaminace zasažených radioaktivním prachem je jenom omytí vodou, případně šamponem. Jodidové tablety dokáží v případě kritického stupně radiace zabránit poškození štítné žlázy.

Další odpovědi
mosoj

Vepište odpověď…http://w­ww.sujb.cz/apli­kace/konferen­ce2/detail.php?thrd=135

Jak jste se určitě dočetl RTG záření se v těle nekumuluje.

Dochy

Jak píše Kepler: Klasický rentgen nezpůsobuje indukovanou radioaktivitu, tj, nezůstaneš po rentgenu aktivní. Jsou jiná radiologická vyšetření, kdy opravdu trochu radioaktivní budeš. (Přesněji, tvá radioaktivita se zvýší, protože i přirozeně v sobě máme některé radioaktivní prvky)

Jód se používá jako prevence při zasažení radioaktivním spadem. Zde je jedna z nebezpečných látek právě radioizotop jódu. Jód je právě využíván štítnou žlázou a hromadí se v ní. Pokud se v ní usadí větší množství radioaktiního jódu, ten může na organismus a hlavně na štítnou žlázu dlouhodobě působit. Podáním většího množství stabilního jódu se organismus jódem přesytí (tím bezpečným) a věšinu dalšího jódu který obdrží z okolí (zejména toho radioaktivního) zas rychle vyloučí.

Drhnutí – tam jde o to z těla smýt co nejvíc toho radioaktivního prachu. S rentgenem to ale nemá nic společného.

Drap

Radiace se postupně ztrácí. Tak aby to uškodilo, musel by být člověk rentgenován hodně často. Nebezpečná dávka by byla u každého jiná. Rentgeny mají v současnosti tak malou dávku, že je téměř neměřitelná. Spousta radiace je i v našem okolí,. dokonce se využívá i k léčbě. Na radiaci ve vodě jsou založeny lázně Jáchymov.
Umývání a čistění po Černobylu a třeba i v dolech, je hlavně proto, aby se radioaktivní prach smyl z těla. Používá se voda a běžné prostředky.