eeliskaa01

Zamestnavatel nam oznamil, ze budu muset chodit kazdy tyden v sobotu na prescas, ackoliv to ve smlove neni psane????

Ma na to pravo? A kolik dni dopředu mi muze oznamit, ze mam jit na prescas.dekuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit (bez souhlasu zaměstnance) maximálně v trvání 8 hodin týdně a maximálně 150 hodin za rok – ve smlouvě to být napsané nemusí, jde o ustanovení Zákoníku práce.
Lhůta, dokdy musí zaměstnanci nařízený přesčas oznámit (kolik dnů či hodin předem), nijak upravena není – ale toto oznámení by nemělo porušovat ´dobré mravy´ (např. několik minut před nástupem směny by mohlo být považováno za jejich porušení 😉.

Další odpovědi
mosoj

Koukám že je malá nezaměstnanost.

ivzez

Zaměstnavatel může v případě potřeby nařídit práci přesčas
a v odůvodněných případech (viz odkaz níže) i práci o víkendu.

Musí však dodržet dobu odpočinku mezi pracovními směnami
(minimálně 12 hodin) a dobu souvislého odpočinku v týdnu
(v délce minimálně 35 hodin).

Dobu odpočinku lze výjimečně zkrátit s tím,
že následující odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen.

Práce přesčas i práce o víkendu by neměla být pravidlem.
Má-li zaměstnavatel málo zaměstnanců, měl by přijmout další
(nikoliv situaci řešit pracovními sobotami).

Viz zákoník práce: Doba odpočinku (§ 90),
práce ve dnech pracovního klidu (§ 91), nepřetržitý odpočinek v týdnu (§ 92):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h4.aspx

Práce přesčas (§ 93):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx

Dochy

mosoj: Řekl bych zbytečná a hloupá poznámka. Při uzavírání prac. smlouvy se dvě strany (víceméně) dobrovolně dohodli na pracovní náplni, pracovních podmínkách a odměně za práci. Pokud se dohodnu na běžné prac. době Po-Pá, pak mně zaměstnavatel o práci o sobotách může maximálně zdvořile požádat.
Pokud odmítnu, samozřejmě se mnou může rozvázat prac. poměr standardními způsoby jako s každým, kdo se mu nehodí do týmu.

Slušnému zaměstnavateli samozřejmě jednou za čas vyhovím, pokud mi to nezpůsobí jiné potíže a pokud vím, že to aktuální situace vyžaduje.