vivatisCZ

Zaměstnavatel mi poslal více peněz, co teď?

Dobrý den, 3.12. jsem končil ve svém zaměstnání. Měl bych tedy správně dostat zaplacené tři dny. Ovšem začátkem ledna mi přišla výplata za celý měsíc. Vše jsem oznámil svému šéfovi. Ten mi řekl, že mi budou volat a bude potřeba abych peníze vrátil. Už je to přes 20 dnů a stále nikdo nevolal. Co teď?

Nejlepší odpověď
Filip84

Jasně, tato záležitost je, na jedné straně, velice prostá, a na druhé straně poněkud složitá, pokusím se to vysvětlit.

Od nového občanského zákoníku platí, že kdo bere v dobré víře (sua sponte, sám od sebe), vracet nemusí. Jinými slovy, když máš, dejme tomu, brát v průměru Kč 40,000.00, a na účet Ti přistane Kč 45,000.00, tak Tobě neukládá zákon povinnost se dívat do výplatní pásky, nebo kontrolovat svou mzdu. Je to Tvé právo, ale nikoli povinnost. Třeba si řekneš, žes měl nějaký přesčas a dali Ti vyšší prémie a neřešíš.

V tomto modelovém případě Ty nemusíš konat nic, protože jsi bral v dobré víře. To ale neznamená, že když Ti vyplatil zaměstnavatel omylem o Kč 5,000.00 více, než měl, že těch Kč 5,000.00 je Tvých. Nejsou, Ty jsi jenom jejich držitel v dobré víře, takže, můžeš je, třeba, vložit na vkladní knížku a ten ourok z nich je Tvůj. A pokud se o ně do třech roků zaměstnavatel (sám) nepřihlásí, tak pokud by se o ně přihlásil po třech letech, můžeš namítnout u soudu promlčení, soud dá Tvé námitce promlčení místo, a z jejího petitu žalobu zaměstnavatele zamítne.

Ano, pokud Ti na účtu přistane Kč 20,500.00, namísto Kč 20,450.00, tak Tvůj zaměstnavatel asi stěží prokáže (nese důkazní břemeno), že jsi těch Kč 50.00 nebral v dobré víře. No ano, ale když bereš v průměru Kč 40,000.00, a najednou Ti na kontě od zaměstnavatele přistanou Kč 4,000,000.00, tak Ti asi stěží soud sežere, žes ty peníze bral v dobré víře, stonásobek mzdy bude asi těžko příplatek za noční! 😅

Obávám se, že toto je i Tvůj případ. Pokud jsi byl v práci tři dny, namísto dvaceti (a lhostejno proč), a, ať se to dobře počítá, bereš v průměru Kč 1,000.00 čistého za den, tak by Ti mělo na účtu přistát cca Kč 3,000.00, ne Kč 20,000.00. Pokud Ti přistálo cca Kč 20,000.00, tak stěží můžeš těch Kč 17,000.00 držet v dobré víře. V takovém případě je Tvou povinností (prokazatelně!) o tom zaměstnavatele spravit, a na jeho náklad mu poslat peníze zpět.

To znamená: pošleš mu na doručenku doporučený dopis, vyžádáš si výplatní pásku za ty tři dny, a co je nad to, to mu pošleš, a to – pozor – včetně všech výnosů z těch peněz, jo, dejme tomu úroku, které Ti vynesly za ten cca měsíc na kontě. Pokud s tím máš náklady, což máš, minimálně za ten doporučený dopis, tak si ty náklady od té částky odečteš, a zase – prokazatelně – o tom zaměstnavatele spravíš.

Ten „Černý Petr“ je na Tobě, já nechápu, na co čekáš. Já bych vybral peníze, spravil ho o tom doporučeným dopisem, že tam byl – takový a takový – přeplatek, že doporučený dopis stál tolik a tolik, složenka tolik a tolik (protože potřebuješ papír, žes mu ty peníze vrátil, že jo), doprava dopisu a složenky na poštu tolik a tolik, proto mu posílám tolik a tolik. Na účet (složenka A), nebo v hotovosti (složenka C), to je dokonale nepodstatné.

Další odpovědi
Ametyst

Mohl to nakonec být doplatek i za nevyčerpanou dovolenou.

elkon

Zajdi do účtárny a domluv se na způsobu vrácení. Co je na tom složitého?

Dochy

Kontaktovat šéfa nebo mzdovou účetní.

Filip84

vivatis: A výplatní pásku jsi viděl?

Filip84

Ametyst: To je pravda! 👍