fortin

Zaměstnavatel mě touží píchat do prstu?

Ke konci roku absolvují zaměstnanci stavební firmy školení. Při této příležitosti se má z prstu odebrat moje krev k toxikologic­konelogickým účelům.
Otázka pro vás:
Nařizuje zákon (nebo něco podobného) odebírání krve ke zkoumání či jiným pokusům při náboru zaměstnanců či při jiné příležitosti v souladu zákoníku práce?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
LuciJe

Zákon nic takového nenařizuje, ale zaměstnavatel si může prohlídky a testy tohoto typu stanovit v rámci firemní preventivní péče. Odběr krve (i formou píchnutí do prstu) pak ale musí provádět nasmlouvaný zdravotnický personál – čili zaměstnavatel sám to v rámci školení dělat nesmí.

Další odpovědi
Nuk nuk

Zaměstnavatel Vás může na podobné odběrz poslat k lékaři, resp. do odborné laboratoře, kde se odběrz provádí.
On sám na nic podobného nemá ani právo ani vhodnou kvalifikaci.