Martin24

Zaměstnavatel hledá kličku, jak mě propustit bez odstupného – Jak nad ním vyhrát?

Má pracovní pozice je v současné době rušena a zaměstnavatel mi nabídl alternativní práci. Již na současné pozici jsem si stěžoval na nedostatek peněz, nyní však mi nabídl jinou pozici, která je placena lépe, ale částka o kterou je navýšena od mého původního platu, nepokryje ani náklady na cestu do zaměstnání. Zároveň pohovor který k této pozici probíhal, byl potupný a dotyčný člověk ke kterému bych měl jít pracovat mě urážel, ponižoval a ubíjel absurdními narážkami na můj soukromý život a dosažené vzdělání (já SOŠ s maturitou, vs. on Ing.). Další den mi telefonoval 2 hodiny po pracovní době, na služební telefon, čehož jsem si nevšiml. V práci následují den jsem toto zjistil a volal mu, dostal jsem další dávku urážek, že služební telefon mám mít 24 hodin po ruce – i když toto v pracovní smlouvě nemám (jsem pracovník prodejny nářadí) a že pokud nebudu plnit podobné povinnosti, vč. práce přesčas, tak mě – cituji : „posadí na vlak a pošle z firmy okamžitě pryč“
Bohužel, u pohovoru jsme byli jen my dva, to samé u telefonického rozhovoru, on je o generaci starší a já bych při jakékoliv stížnosti vypadal pouze jako další člověk, který nechce pracovat a odejít bez odstupného…
Jak tuto situaci vyřešit? Psychicky jsem na dně, bez práce být nemohu ale takovéhle jednání už dále nevydržím…
Doplňuji:
Zapomněl jsem dodat, že při nově nabídnuté pozici bych denně cestoval z a do zaměstnání o 2 hodiny déle.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

obrť se na www.suip.cz tam ti poradí. a zaměstnavatele uklidní.

Řekni taktně zaměstnavateli, že bez práce jsi pro něj „nebezpečný“, protože můžeš bez „rizika“ oznámit úřadům všechny sebemenší „proghřešky“ proti zákonu

Další odpovědi
Drap

Na inspekci se klidně obrátit můžež. V tomto případě však zaměstnavatel zřejmě neporušil nic, co by mu šlo dokázat, tak ve výsledku to bude, jako kdyby jsi požádal o propuštění. Pokud zaměstnavatel bude trochu chytrý, tak nemáš šanci nad ním vyhrát. Propustit někoho bez odstupného, zvláště u menších firem je velmi snadné a v odstatě nenapadnutelné. Bohužel.
Toto je můj vlastní názor a zkušenosti z okolí

vaiko

Já bych trval na údajích uvedených v pracovní smlouvě: místo výkonu práce, pozice a uvedený zaměstnavatel. Všechny tyto tři údaje nemůže změnit bez tvojeho souhlasu, takže bych mu s poděkováním nabízenou pozici odmítl. Striktně požaduj dodržení pracovní smlouvy v tomto směru, to ho možná zdeptá až ti odstupné dá a ty si můžeš v klidu najít novou práci.

ivzez

Zaměstnavatel je povinen Vám po celou dobu pracovního poměru přidělovat sjednaný druh práce, a to v místě sjednaném v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.

Záleží tedy na tom, jak úzce či široce jste si v pracovní smlouvě sjednal druh práce a místo jejího výkonu.

___
Jestli Vám zaměstnavatel nabízí jiný druh práce, a v jiném místě, nejste povinen jeho návrh přijmout.

___
Doporučila bych zaměstnavateli písemně (předat osobně proti potvrzení na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s doručenkou) sdělit, že trváte na přidělování sjednaného druhu práce v místě sjednaném jako místo výkonu práce.

___
Poznámka:
SÚIP neřeší problémy jednotlivých zaměstnanců (zabývá se hlavně podněty ohledně porušování zákoníku práce). Kromě toho SÚIP kontroly plánuje (nereaguje zpravidla hned), Vašemu podnětu by se mohl začít věnovat v řádu týdnů – ale spíše měsíců, což by pro Vás už mohlo být pozdě.

Martin24

To bude právě asi kámen úrazu… Moje firma má přes 400 zaměstnanců a na tom staví i svoji pozici a jednání… Od začátku roku od nás odešlo cca 50 lidí „dobrovolně“, protože nezvládli tyto nátlaky a další byli vyhozeni za údajné neplnění pracovních povinností. Nikdo nechtěl zmiňovat neprávo, křivdy či jiné pochybení ze strany zaměstnavatele, protože by je právě firma při jakékoliv soudní při „zničila“… Snažím se najít nějaké rozumné východisko, ale bojím se že dopadnu jako všichni kterým se toto stalo předemnou…