annas

Zajímalo by mě,co symbolizuje granátové jablko v různých kulturách a co znamená jeho název?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Granátové jablko pochází z oblasti Iránu, Indie a z úpatí Himalájí a již od pradávna se pěstuje v oblastech celého pobřeží Středozemního moře a Kavkazu. V současnosti roste granátové jablko v mnoha různých částech světa.Toto ovoce má silný symbolický význam a jsou s ním spojena různá přesvědčení v mnoha náboženstvích a kulturách. Podle čínského učení feng shui, je symbolem plodnosti a prosperity. Granátové jablko je známé jako ovoce bohaté na antioxidanty a to je důvodem pro jeho neustále rostoucí popularitu po celém světě.Jeho červená semínka jsou dobře známá svou sladkostí a intenzivní barvou. Jeho šťáva se používá ve východní kuchyni jako bohaté ochucovadlo.Sladká, ostrá vůně granátového jablka spolu se sladkým aroma lesního ovoce pohne srdcem a naplní ho láskou

Na základě tvarové podobnosti s granátovým jablkem vznikl název pro tříštivou střelu „granát“, který existuje v mnoha jazycích. Slovní základ je i ve slově granit – žula. Podle semen marhaníku se jmenují i české granáty. Latinský název Punica granatum mohl vzniknout ze dvou věcí: 1) punica mohlo znamenat kartaginský původ, nebo 2) červenou barvu.

Granátové jablko je rovněž symbolem španělské Granady

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gran%C3%A­1tov%C3%A9_ja­blko

Zdroj: http://www.asis­tentka.cz/node/13348

Další odpovědi
BEAES

Na základě tvarové podobnosti s granátovým jablkem vznikl název pro tříštivou střelu „granát“, který existuje v mnoha jazycích. Slovní základ je i ve slově granit – žula. Podle semen marhaníku se jmenují i české granáty. Latinský název Punica granatum mohl vzniknout ze dvou věcí: 1) punica mohlo znamenat kartaginský původ, nebo 2) červenou barvu.

Granátové jablko je rovněž symbolem španělské Granady

vagra

Například Židovská tradice učí, že granátové jablko je symbolem spravedlnosti.
Z hlediska mytologie jsou granátová jablka nebezpečná – prý, kdo je sní, nevrátí se z podsvětí.
Egypťané byli pohřbíváni s granátovými jablky.
Babyloňané zase věřili,že žvýkáním semen před bitvou se stanou neporazitelnými.
Řecko-přítomnost granátového jablka je nezbytná při řeckých svatbách a pohřbech
Název „Granátové jablko“ pochází z latiny pomum (jablko) a granatus (zrnitý).

Zdroj: různé zdroje

tom004

Mimo jiné byla semínka granátového jablka používána,pro svoji stejnou váhu,jako platidlo. Jestli už to v nějaké odpovědi je,tak budu číst pozrněji.