EDA

Neznáte paragraf, který řeší zabavení částky z pojistky?

Uzavřel jsem pojistku Multirisk. V březnu jsem utrpěl úraz a po vyléčení jsem úraz nahlásil ČP. Po dvou měsících mi na dotaz sdělili, že poslali dopis exekutorovi a ten rozhodne, jestli mi něco ponechá nebo vše zabaví. Výši pojistného plnění mi nejsou schopni sdělit. Včera jsem dostal info od exekutora, že mu výši plnění taktéž nesdělili. Neznáte paragraf, který toto řeší? Nevím jak je pojišťovna propojena s exekutory a podle čeho mají nárok zabavit vám tuto výplatu. Ze své mzdy již odvádím peníze na exekuci.

zabavení částky z pojistky

Odpovědi
Zbynas

Ano, mohou Ti zabavit vše až do výše životního minima.

Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, Hlava XI: Exekuce.

Nikde zde není popsána výjimka z pojištění. (Vím to i ze zkušenosti)

Hans51

To Zbynas:

Exekuce v rámci občanskoprávním nejsou řešeny správním řádem. Ten totiž upravuje postup orgánů moci výkonné při výkonu státní moci.

Výjimka z pojištění ve správním řádu také těžko bude, protože pojištění je soukromým vztahem mezi pojistitelem a pojišťovnou.

Proto bude zapotřebí hledat řešení v občanském soudním řádu, případně v exekučním řádu.