Mládež teda nejsem,ale padesát mi není. Tak myslím,že toto rčení skutečně,že spal,odpočíval,klimbal…jak píše louhra. No a jinak tuším,že to byla nějaká hra(činnost které se věnovaly děti),ale přesně jaká to netuším…
| 0 Nominace Nahlásit |
Musím podotknout, že uvedené významy tohoto idiomu nejsou uvedeny úplně správné. Jen Kropítko se téměř strefila.
Slovo špaček má 3 různé výnamy. Kromě ptáka se tak nazývá
dřevěná hračka a nedopalek cigarety.
Ještě známe sloveso špačkovat – nadávat. Nyní idiom tlouct špačky.
Se slovesem špačkovat ve významu nadávat je jasný. Ptáci špačkové se
projevují nemelodickým štěbetáním, které připomíná lidské reptání a
nadávání. S tlučením špačků, tedy s usínáním vsedě, při němž
nám trhavě padá hlava na prsa a při krátkém probuzení se zas napřimuje,
je to nejasnější.
V knihách jsou dvě vysvětlení vzniku tohoto slovního spojení. Ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky se říká, že to souvisí s trhavým pohybem špatně odpáleného špalíčku ve hře špaček, ve Vtipné češtině se říká: „Do rčení tlouci špačky se dostal ten hmyzožravý pták pro podobnost svého jména se slovesem spát.“
Tlouct špačky, tedy klímat, podřimovat, nikoliv přímo spát.
Český rozhlas Regina.
| 0 Nominace Nahlásit |
spal, občas to navzdory svému věku taky používám. Máte za to, že jde o mrtvý idiom? Já ani ne…
| 0 Nominace Nahlásit |
Je mi více jak padesát, přesto si dovolím zde uvést mé paměti.
Je pravda, kdo by dnes tloukl špačky. Jedná se o zábavu ( nikoliv hru ).
Dřevěný kolík se položil na hranu něčeho vyššího tak aby část
přečnívala mimo do prostoru. Pak se dřevěným silnějším klackem (
dřevem ) bouchlo do té přečnívající části. Dřívko letělo a otáčelo
se dokonce vydávalo svištivé zvuky. Když někdo tloukl špačky, znamená to
že podřimoval v sedě a hlava mu střídavě padala. Podle mého, to
připomíná ten pohyb při úderu do toho dřevěného klacíku ( špačka).
Odtud to přirovnání.
Špačkovat ve smyslu nadávat ( spíše klábosit, reptat) se moc nepoužívalo
i když jsem to několikrát slyšel. Zřejmě to připomínalo štěbetání
hejna špačků.
Teď se zase někdo zeptá co to je klábosit.
Ano čas to všechno vymazává.
| 0 Nominace Nahlásit |
tloukl špašky!? co, ti špačci tak hrozného provedli, udělali, že je tloukli?
|
1Kdo udělil odpovědi palec? anonym
před 5847 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek| annas | 5913 | |
| Drap | 4804 | |
| led | 3066 | |
| Kepler | 2837 | |
| marci1 | 2259 | |
| zjentek | 1807 | |
| elkon | 1726 | |
| da ny | 1490 | |
| aliendrone | 1487 | |
| ivzez | 1445 |
| Divadlo |
| Etiketa |
| Kulturní akce |
| Literatura |
| Náboženství |
| Ostatní kultura a společnost |
| Historie |