taborsky ruda

Za mého mládí se používalo rčení „on tam tloukl špačky“

Vy mladší víte co tam dělal ? O odpověď prosím mládež, která nedosáhla padesátky.

Nejlepší odpověď
kropitko

Mládež teda nejsem,ale padesát mi není. Tak myslím,že toto rčení skutečně,že spal,odpočíval,klim­bal…jak píše louhra. No a jinak tuším,že to byla nějaká hra(činnost které se věnovaly děti),ale přesně jaká to netuším…

Další odpovědi
annas

Musím podotknout, že uvedené významy tohoto idiomu nejsou uvedeny úplně správné. Jen Kropítko se téměř strefila.

Slovo špaček má 3 různé výnamy. Kromě ptáka se tak nazývá dřevěná hračka a nedopalek cigarety.
Ještě známe sloveso špačkovat – nadávat. Nyní idiom tlouct špačky. Se slovesem špačkovat ve významu nadávat je jasný. Ptáci špačkové se projevují nemelodickým štěbetáním, které připomíná lidské reptání a nadávání. S tlučením špačků, tedy s usínáním vsedě, při němž nám trhavě padá hlava na prsa a při krátkém probuzení se zas napřimuje, je to nejasnější.

V knihách jsou dvě vysvětlení vzniku tohoto slovního spojení. Ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky se říká, že to souvisí s trhavým pohybem špatně odpáleného špalíčku ve hře špaček, ve Vtipné češtině se říká: „Do rčení tlouci špačky se dostal ten hmyzožravý pták pro podobnost svého jména se slovesem spát.“

Tlouct špačky, tedy klímat, podřimovat, nikoliv přímo spát.

Český rozhlas Regina.

quentos

spal, občas to navzdory svému věku taky používám. Máte za to, že jde o mrtvý idiom? Já ani ne…

mosoj

Je mi více jak padesát, přesto si dovolím zde uvést mé paměti.
Je pravda, kdo by dnes tloukl špačky. Jedná se o zábavu ( nikoliv hru ). Dřevěný kolík se položil na hranu něčeho vyššího tak aby část přečnívala mimo do prostoru. Pak se dřevěným silnějším klackem ( dřevem ) bouchlo do té přečnívající části. Dřívko letělo a otáčelo se dokonce vydávalo svištivé zvuky. Když někdo tloukl špačky, znamená to že podřimoval v sedě a hlava mu střídavě padala. Podle mého, to připomíná ten pohyb při úderu do toho dřevěného klacíku ( špačka). Odtud to přirovnání.
Špačkovat ve smyslu nadávat ( spíše klábosit, reptat) se moc nepoužívalo i když jsem to několikrát slyšel. Zřejmě to připomínalo štěbetání hejna špačků.

Teď se zase někdo zeptá co to je klábosit.
Ano čas to všechno vymazává.

louhra

Spal.

nabubindes

tloukl špašky!? co, ti špačci tak hrozného provedli, udělali, že je tloukli?