Kostka0

Jak vznikaly známé pověry?

Jak vlastně vznikaly pověry, když u některých je vyloučené, že jsou vůbec pravdivé a stále se říkávají?

Nejlepší odpověď
annas

Nejen u některých pověr je vyloučená pravdivost, ale u všech. . Pověry = nepodložená víra v souvislost věcí a jevů – černá kočka, číslo 13, atd.

Byl to strach, obava z něčeho neznámého, různé rituály, neschopnost rozumem si leccos vysvětlit, vize budoucnost neznalost přárodníoch jevů atd. Šířily se ústním podáním, zachovaly se až dodnes vlivem tradic – třeba vánoční, velikonoční a jiné pověry. K. J. Erben zacyhtil některé pověry ve svých baladách – např. Štědrý večer, Polednice, Vodník atd.

Týkají se zvířat i různých povolání – zachránit od zla měly různé amulety, atd.

Další odpovědi
anonym

Ženy – drby… (Dračky peří a ještě dříve tkadleny a ještě dříve pracovnice s keramikou a ještě dříve, …) (Ironie/sarkasmus – samozřejmě i muži.)

gecco

Z neznalosti (nevědomosti) a zvědavosti (potřeby ´vysvětlení´)…
😉
A ´přežívají´ díky trvající nevědomosti…
;-D