Altair-AC

Za kolik dní se dá dnes uskutečnit cesta kolem světa?

V 19. Století to bylo 80 dní. Kolik to může být dnes, když technologie šla od 19. Století tak radiálně dopředu?

A nemám na mysli letecky, ale jen po vodě, železnici a silnici.

Nejlepší odpověď
led

Napriek tomu, že technologia veľmi pokročila od čias J.Verna, pozemná cesta okolo sveta sa veľmi časovo neskrátila. Redaktor televízie Joj urobil Cestu okolo sveta po stopách P.Foga v roku 2006
„Aj Rasťo Ekkert si so svojimi kolegami z televízie vsadil a do hry vložil to najcennejšie – svoje kučery. Podľa pravidiel nesmie na svojej veľkolepej púti používať žiadne lietadlá a pokiaľ je to možné, mal by sa čo najpresnejšie držať trasy, ktorú pred sto štyridsiatimi rokmi absolvoval obľúbený Verneov dobrodruh. Cestovný plán, ktorý mal lietajúci reportér pripravený na začiatku tohto rozkošného šialenstva, sa niekoľkokrát menil a ak nechce prísť známa tvár o vlasy, ešte sa poriadne zapotí.“ píše o nej vo svojom cestopise „Bláznivá cesta okolo sveta za 80 dní“
Trvalo mu to naozaj 80 dní. A cena? Ešteže mu na cestu prispela aj materská televízia, podľa neoverených informácií vyšla na púhych polmiliona eur

Další odpovědi
Rokio

V dnešní době rozhodně za méně než 80 dní.

aliendrone

No, nevím jak by to vypadalo, kdyby se mělo cestovat trasou Philease Fogga, ale…

Z Hlavního nádraží do Moskvy vlakem cca 2 dny, z Moskvy do Pekingu vlakem cca 7 dní, asi 1 den k nějakému čínskému přístavu, dále cca 15 dní lodí do L.A., odtud 3 dny vlakem do N.Y., následuje asi 4–5 dní cesta lodí do Doveru a 1 den vlakem do Prahy. Přidej asi tak týden na čekání na přípoje, nevyhnutelný chaos a zmatky (při takové cestě), takže mně to vychází asi tak na polovinu času Verneova hrdiny, tedy zhruba 40 dní. Je to JEN teorie, tyhle věci je třeba napřed důkladně prověřit. ;) :)

led>>> 500000€? To ho na zlatých nosítkách sprintem unášela kohorta břišních tanečnic (kohorta proto, aby se mohly v běhu střídat a tedy nevyhnutelné dopravní prostředky i pro ně)? Sakra, netuším, kolik dnes stojí lodní lístky, ale cena jízdenek ve VŠECH popsaných vlacích nepřesáhne 1500€ (tedy pokud se nebude cestovat nějak přemrštěně hógo fógo)! Podle mne by to měl zmáknout za SETINU té ceny. Spíš si někdo udělal bezva dovolenou na cizí účet, nemyslíte? ;) :)

Kepler

Když vezmu do úvahy současnou maximální rychlost torpédoborců, tak mi to vychází asi tak na měsíc ± . S využitím souše by to bylo pomalejší. Na oběžné dráze to budeš mít za hodinu a půl a cesta kolem praporku zapíchnutém na pólu za pár vteřin. Nejekonomičtější by bylo zaplatit si cestu kolem světa v brněnském bordelu (i s dýmkou míru). Bohuš Skácel i pak Króner to dobře věděli.

Arne1

Těžko se to počítá. Dovedu si představit, že bych prolezl různé jízdní řády a sestavil plán cesty. Problém vidím v cestě přes moře – existují dnes vůbec komerční lodní spoje, například mezi Evropou a Amerikou ?

mzm

Soudruh Gagarin to zvládl za 90 minut. :)

led

aliendrone, preto píšem „podľa neoverených informácií“, len si treba uvedomiť, že Rasťo, že v tých nákladoch sú aj vysielacie poplatky a prenosy z „miesta činu“, platby za rozhovory (ano aj to si niektorí nechajú zaplatiť, čím bohatší a význačnejší, tým je drahší), poplatky za pobyt a prechod cez územie a podobne a nie som si istá, či v pozadí ho po trase niekde v úzadí nezabezpečovalo aj niekoľko Passepartouov, čo tiež stojí peniaze
a ano bola to platená „dovolenka“ podľa jeho dobrodružného vkusu, ale dali by ste sa na to aj vy? Nie všetko je o peniazoch.