Jose1f

Za jakých podmínek může SVJ přeměnit sušárnu na schůzovní místnost?

Výbor našeho SVJ kdysi dávno zjistil, že v našem bytovém domě už nepotřebujeme jednu ze dvou společných sušáren na prádlo, ale že naopak potřebujeme schůzovní místnost. Vybavili jsme tedy přebytečnou sušárnu židlemi a předsednickým stolem, odstranili šňůry ze zdi a na vstupní dveře umístili zvenčí nápis Schůzovní místnost. Léta nám takto upravená místnost sloužila a slouží k naší spokojenosti. Dokonce jsme ji vybavili starou uzamykatelnou skříní, ve které máme archiv společenství.
Přišel však nový vlastník a tvrdí, že takto se to dělat nedá, že až se to dozví stavební úřad, že s ním budeme mít oplétačky; a nejen s ním, ale v případě škodní události též s hasiči, s pojišťovnou atd. Každá část domu totiž, podle něho, se může používat jen k tomu účelu, pro který byla zkolaudována. Má to logiku, i když mi to připadá jako pitomost. Umíte to někdo postavit z hlavy na nohy?

Nejlepší odpověď
marci1

Jestli si to vysvětluji správně, tak kromě souhlasu vlastníků ke změně užívání společných prostor, je nutný i písemný souhlas Stavebního úřadu se změnou.
„Změna způsobu užívání společných prostor podléhá souhlasu všech spoluvlastníků, viz § 11 odst. 5 věta první ZoVB: „K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.“
Je dále nutný písemný souhlas Stavebního úřadu se změnou.“ 🙂
http://www.por­talsvj.cz/dis­kuse/zmena-ucelu-pouzivani

Další odpovědi
anonym

vy schůzujete offline ? 🙂 není v dnešní době lepší založit si web stránky a všechno probírat průběžně tam než o tom brebentit jednou do roka na schůzi ? tak to alespoň mamé v našem SVJ (vyžádalo si to změnu stanov) ale maximální spokojenost, schůze nejsou potřeba, sice se povinně odehrávají, ale není důvod na ně chodit takže nebývají usnášení schpné, zato onlinové hlasování v rámci webu svj mívá skoro stoprocentní účast, a všechna témata se řeší ve chvíli kdy je potřeba je řešit.

anonym

omlouvám se že jsem dal svůj tex do odpovědi, pochopitelně že patří spíš sem do diskuse … „vy schůzujete offline ? 🙂 není v dnešní době lepší založit si web stránky a všechno probírat průběžně tam než o tom brebentit jednou do roka na schůzi ? tak to alespoň mamé v našem SVJ (vyžádalo si to změnu stanov) ale maximální spokojenost, schůze nejsou potřeba, sice se povinně odehrávají, ale není důvod na ně chodit takže nebývají usnášení schpné, zato onlinové hlasování v rámci webu svj mívá skoro stoprocentní účast, a všechna témata se řeší ve chvíli kdy je potřeba je řešit.“ aby se na něj vůbec dalo reagovat, a především proto že odpovědí na dotaz není 🙂