Gonfaloniér

Za jak dlouho je možné se naučit cizí jazyk?

Bylo by možné, při každodením studiu, třeba za 4 měsíce mluvit plynule např. španělsky?

A jaký je rozdíl samostudia cizího jazyka v porovnání s učitelem? Pokud je do toho člověk zapálený, je jedno jestli má učitele nebo se učí sám? A mohou být výsledky stejné?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Záleží na jazyku a na schopnostech člověka (paměť, odhodlání, schopnost chápání – nadání na jazyky,..).

Taková španělština jako jeden z nejjednodušších jazyků se dá naučit poměrně rychle. Za 4 měsíce se dá naučit většina slovíček, a velká část gramatiky atd. Ale asi celý jazyk se za tu dobu nezvládne, ale za takového půl roku možná jo, ale i tak by tam mohly být menší mezery… ale chce to každoodenní učení (třeba až 5 h), strategii učení, učebnice, nahrávky, prostředí (např návštěva Španělska), nebo sledování seriálů v původním znění…

Záleží také na příbuznosti jazyků jako slovanské, románské, germanske… indoevroprske ve srovnání s jinými.

Je třeba jednodušší naučit se pro nás třeba španělsky, rusky a anglicky než turecky a ještě hůř čínsky…

V historii byly tací kdy v cca dvaceti mluvili patnácti jazyky i víc. Jasné, že na to měli jisté nadání, ale i tak se to museli naučit i za ten krátký čas
:)

Nejsme géniové, říká muž mluvící 13 jazyky:…
https://zpravy­.idnes.cz/poly­glot-luca-lampariello-umi-trinact-jazyku-fo2-/domaci.aspx?c=A180412­_091551_domaci_mav

Další odpovědi
Drap

U každého člověka je to jiné. Jsou i tací, kteří zvládnou za 3 – 4 měsíce mluvit tak, že se plyně domluví. Samozřejmě že s dobrým učitelem to jde podstatně lépe.

autacek

Nejdříve se zkus nějaký cizí jazyk naučit standardním způsobem, dle toho, jak ti to půjde, můžeš dost dobře odhadnout rychlost u toho dalšího. Jsou jazyky jednodušší, jako třeba tebou zmiňovaná španělština, jsou ale i jazyky podstatně těžší, třeba čínština. Velkou roli též hraje podobnost jazyků, jestli je to jazyk slovanský, germánský, atd., tam je pak nabrání slovní zásoby i pochopení třeba principů gramatiky jednodušší.

Myšlenka, že se za 4 měsíce naučíš cizí jazyk je zcestná, ale základní fráze, třeba pro cestování, zda tu dobu určitě naučit jdou. A s učitelem to je ještě o poznání lépe.

nyjono

Nevíme, jak jsi vnímavý k cizím jazykům.
Nejlepší je brigáda na několik měsíců v té zemi, jejíž jazyk sevchceš naučit.
To je tutovka. Oprsvdu.

ivzez

Ne, ani za čtyři měsíce pobytu v cizině se člověk nenaučí
mluvit plynně (plynule znamená něco jiného) cizím jazykem.

Zapálení může pomoci, ale začátečník by měl vždy začínat
s učitelem. Teprve po zvládnutí základů může pokračovat sám.
(Výsledky nebudou stejné.)