FlAsh_7

Jak se naučit mluvit pomalu?

Nejlepší odpověď
annas

Co chápete pod příslovcem „pomalu“. Pomalá řeč uspává, rychlá je často nesrozumitelná. Tempo je třeba přizpůsobit situaci. Sledujte reakci, nepoužívejte tzv. vatu, tedy zbytečná slova.

V odkazu najdete rady.

Např.„správné dýchání je ostatně nezbytným předpokladem správného mluvení. Pokud se naučíte pravidelně a zhluboka dýchat, pomůže vám to zahnat nervozitu a soustředit se na to, co říkáte, tím pádem automaticky budete mluvit přiměřeným tempem.“ atd.

https://www.stu­dentmag.cz/jak-se-naucit-mluvit-pomalu-vyvarujte-se-zbytecnym-trapasum/

Čtěte si nahlas knihu, přemýšlejte nad použitými slovy, nad významem.
Pak si zapište obsah, přečtěte nahlas, uvědomte si, která slova znáte, jak byst jinak formulovat. To znamená, že budete přemýšlet,.tedy řeč nepůjde tak rychle.

Další odpovědi
Drap

Trénovat to

Ametyst

Je dobré se naučit správně dýchat, ostatně jako u zpěvu je dýchání podstatné.

Kelt

Opět moje oblíbené téma, i když mi každý říká, abych mluvil pomalu a já to za pár sekund opět ignoruji, tak že moji známí už rezignovali.
Ale k věci. Každý člověk má dvojí komunikaci, vnitřní a vnější. Reagujete na podnět. něco vidíte, slyšíte, něčeho se dotknete a něco to s vámi udělá. V podstatě je to Pavlovův reflex ale, lze si reakci natrénovat. Většinu informací přijímáme zrakem a snažíme se své obrazy v mozku, převést do řeči. Proto je ta řeč rychlá. Stačí se zaměřit na to, aby naše řeč zněla pěkně, abychom si vybírali slova, doplnili gestikulaci, prostě říci podstatné věci k obsahu. Prohlubte dýchání, zavřete třeba oči, když to budete sám zkoušet a představte si, že slyšíte svůj hlas. A zkoušejte tak mluvit. A třeba se nahrávejte. Takový kurs stojí několik tisíc korun, ale když je vůle, člověk to dokáže. Pokud to potřebujete jen pro známé, tak si to takto cvičte, pokud chcete veřejně vystupovat jako nějaký redaktor, komentátor, tak to asi budete potřebovat odbornou přípravu na škole, nebo kurs.

marci1

Známé pomohlo to, že dělala brigádu jako průvodkyně na zámku. Dříve mluvila strašně rychle, často musela ostatním znovu pomalu zopakovat svou řeč. Nyní mluví krásně pomalu a vše je jí rozumět.
Já mluvím pomalu a srozumitelně, „díky“ tomu, že mám příbuznou, která nedoslýchá a nerozuměla by mi.
Zkus třeba někomu pomalým tempem předčítat z knihy, třeba před usnutím.
U nás si tak čteme běžně. 🙂

Kryšpín

Neposlouchat redaktory Prima a spol, možná i místo ostravského přejít na pražský vážný a kvalitní proslov.

ivzez

Základem je naučit se správně dýchat, správně „posadit“ hlas
a při ústním projevu sledovat reakci posluchačů.