hapiky

Z kterého rozhodujícího důvodu komunisté ztratili svoji dlouholetou politickou moc?

Nejlepší odpověď
Kepler

všechny nabízené odpovědi

Především ale fakt, že došlo ke zhroucení Sovětského Svazu. Bez opory Velkého Bratra již byla porážka komunistů v zemích bývalé Varšavské smlouvy možná, jinak by se opakoval rok 1957 v Maďarsku a 1968 u nás – došlo by k vojenské invazi bolševiků. Vznik socialistického zřízení v satelitních státech SSSR byl důsledkem konce 2. sv. války, kdy jsme spadli do sféry vlivu Sovětů.

Další odpovědi
annas

jiná odpověď

Vše souvisí s něčím, ale uvedu, jak vedla cesta k lisopadu 1989.

11.3.1985 byl generálním tajemníkem ÚV KSSS zvolen Michail Gorbačov.

29.5.1985 zvolilo Federální shromáždění ČSSR Gustáva Husáka (již potřetí) prezidentem republiky.

7.7.1985 se zhruba sto tisíc věřících v čele s celou církevní hierarchií shromáždilo na tradiční pouti na Velehradě u příležitosti 1100. výročí smrti sv. Metoděje. Oficiální projevy, interpretující pouť jako „mírovou slavnost“, byly doprovázeny hesly vyjadřujícími přání skutečné náboženské svobody.

14.11.1985 zve­řejnila Charta 77 dokument, ve kterém upozornila na neutěšený stav a nutnost reformy centralizované československé ekonomiky.

19.–21.11.1985 se v Ženevě poprvé sešli generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov a prezident USA Ronald Reagan.

22.1.1986 byl Václav Havel holandskou nadací oceněn za příspěvek k zachování evropské kultury cenou Erasma Rotterdamského.

24.–28.3.1986 se v Praze konal 17. sjezd KSČ, který potvrdil všechny dosavadní funkcionáře ve vedení KSČ a schválil směry hospodářského a sociálního vývoje ČSSR, poukazující na nutnost uplatňování vědeckotechnického pokroku.

26.4.1986 došlo v sovětské atomové elektrárně v Černobylu k havárii, následnému výbuchu a úniku radioaktivních látek. Československá veřejnost byla oficiálně informována teprve 29.4. večer, množství informací však bylo výrazně nižší než v okolních státech.

23.–24.5.1986 se v Československu podle tradičního scénáře uskutečnily další volby – 99,9 % hlasů 99,4 % oprávněných voličů hlasovalo pro vybrané kandidáty Národní fronty.

20.11.1986 zve­řejnil VONS souhrnné sdělení o bezmála šesti stech případech, které od svého vzniku v roce 1978 evidoval a o nichž informoval.

6.1.1987 Charta 77 v dokumentu Slovo ke spoluobčanům vyzvala k občanské aktivitě a k pravdivému pojmenovávání problémů a jejich příčin v každodenním životě a práci.

23.3.1987 Charta 77 vyzvala dopisem Michaila Gorbačova ke stažení sovětských vojsk a jaderných raket z území ČSSR.

8.–11.4.1987 Michail Gorbačov při své návštěvě Československa podpořil vedení KSČ a jeho „normalizační“ politiku.

30.4.1987 Charta 77 ve svém dokumentu Aby se dalo dýchat upozornila na katastrofální stav životního prostředí v ČSSR a na možnosti jeho zlepšení.

29.11.1987 byl v kostelech čten Společný pastýřský list biskupů a administrátorů českých a moravských diecézí k roku blahoslavené Anežky Přemyslovny, který začínal slovy „Vzpřimte se a zdvihněte hlavy“ a který zahájil Desetiletí duchovní obnovy. Katolický laik Augustin Navrátil zároveň inicioval petici Podněty katolíků k řešení situace věřících v ČSSR, která obsahovala 31 problémových okruhů včetně náboženské svobody a odluky církve od státu. Petici veřejně podpořil i kardinál Tomášek; v následujících měsících se pod ní sešlo zhruba 600 tisíc podpisů.

10.12.1987 se na pražském Staroměstském náměstí sešly asi dva tisíce občanů, aby demonstrovali u příležitosti Dne lidských práv. Na akci dohlíželo několik stovek uniformovaných i tajných příslušníků Bezpečnosti, kteří selektivně zasahovali a předváděli jednotlivce k výslechům.

17.–18.12.1987 Gustáv Husák na zasedání ÚV KSČ rezignoval na funkci generálního tajemníka KSČ a na jeho návrh byl do čela strany zvolen Miloš Jakeš.

11.–12.1.1988 navštívil generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš Sovětský svaz. Michail Gorbačov při setkání s ním vyjádřil podporu snaze KSČ nepřehodnocovat události a aktéry Pražského jara 1968.

atd.

další vývoj až k listopadu 1989 najdete v odkazu.

http://old.us­trcr.cz/cs/ka­lendarium

Drap

jiná odpověď

Mc Merkurion

jiná odpověď

… nic neprohráli, v ´48 znárodnili (sebrali) majetek fabrikantům, velkostatkářům, živnostníkům a podobně a v ´89 jej zprivatizovali do vlastních rukou…

zjentek

nedostatek zboží na trhu

Přesto, že ve fabrikách bylo komukoli „povolený“ krást bez hlubšího omezení, lidem stále chybělo vybavení domácností a zahrad. Na vině byl televizor a to, že komunisté neuměli účinně cenzurovat a největší podíl viny nesou polští komunisté. Když potom do televize (většinou z TVP1 a TVP2) utekl nějakej americkej film a občané viděli třeba Pontiac, americkou škodovku a zároveň si uvědomili existenci české škodovky v jejich garáži, udělalo se jim nevolno ze života a spravedlnosti, brali to jako útlak, zvláště pak, byli-li majiteli modelu 1000MB. Vyšší důstojníci v armádě měli městský vozy Olt-city, to byli borci, ti by převrat kvůli Fordu nedělali, jenže americký káry nebylo jediný zboží, který vás z TV svádělo k neposlušnosti a k dojmům, jaký jste v domácnosti nuly, těch faktorů tam bylo mnohem více, v mnou zmiňovaným případě mohlo jít třeba o důstojnický juniformy… nebo- je snad ještě někdo, kdo by věřil blábolu, že češi dnes zahradničí proto, že nemaj na řádnou dovolenou někde mimo vlastní zahradu? To je holý nesmysl! Češi hromadně vytáhli zadky z domů a bytů do zahrad, jelikož to tam mají hezký! Maj tam bazény, grily, pergoly, stromy ořezaný, protože maj plnou garáž nářadí, s kterým to v pohodě zvládaj i ženský, jenže nic z toho se ve fabrikách ukradnout nedalo, prostě nešlo! Takže, co měli občané asi tak dělat, když se zrovna nekopali kobzole, nebo neplela mrkva či cebula?? Prodírat se neudržovanými keři angreštu a sypat Formitox okolo mravenišť? To ale nebylo na celej den, voni tam také chtěli ležet, jen tak se povalovat a to nejlépe v pořádný sofě ;) z umělýho ratanu! Víme, kolik bylo hmyzu? Jak to žralo zadek, když si seděl v trávě na dece? A tomu všemu musel občan za komunismu čelit a dost ho to v těch 80´s potom už štvalo, protože v televizi viděl Hollywood a tam zcela jiná kulisa, než v okresu na severu. A chtěl to, logicky, já chtěl taky gloga, když jsem tehdy chodíval na střelnici s čezetou. Někdo kdysi říkal, že jedinou cestou, jak odnaučit lidi chtíči, je přesytit je jím, nebo tak nějak. Tomu já věřím, já ubožáka, kterej ještě není přesycenej, cejtím na sto honů. A jsou tu furt, přitom, na co si dneska ukážeš prstem, to můžeš mít. Můžeš mít, na co si jen vzpomeneš a přesto si myslím, že jsme tu politickou moc pro nedostatek zboží na trhu těm soudruhům odebrali neoprávněně. Nikdo totiž nepočítal s tím, že v konzumu bude obrovská skulina, neopravitelná vada. A to, že to bude stát prachy!
To nám v těch demokratických filmech neukázali ;)

Anebo hledej odpověď na příkladu Číny a S. Korei: V tý Korei se to brzy položí, to je bez debaty. Voni tam brzy budou chtít ochutnat tu manu, z který má jejich velitel ty nadpřirozený schopnosti, ale my už víme, že je to burger z mekáče. Ještě chvíli tam občané budou hrát zájem o vojenskou techniku a o pomstu neznámému pachateli, ale stejně toho bigmaca budou chtít ochutnat stůj co stůj, ten chtíč v nich prostě nejde ubít a je to tentýž chtíč, pro kterej jednou bezostyšně zlinčují skutečného boha- Kim Čoong- uda a začnou se rouhat a od bohů směrem dolů, dle zákona padajícího exkrementu, budou zneuctívat autority všech úrovní, až úplně na samý dno, protože přesně tam vede směřování ke konzumu!
Což na druhou stranu v Číně absolutně nehrozí, protože tam se absurdně konzumuje za komunismu, což ti dává jednoznačnou odpověď na tvou otázku- jakýkoliv režim s nedostatkem zboží na trhu je neudržitelný ne snad proto, že v regálech to zboží není, nýbrž a hlavně proto, že je vidět v regálech jiných států!!! ;)
Zdar, zjentek. <_

dubraro

ekonomický úpadek

Socialismus jako způsob řízení a organizace společnosti zkolaboval z důvodu ekonomické nevýkonnosti. Ovšem vedoucí komunisté, jako osoby, se jen transformovali a ve změněném prostředí se jim dobře daří. Ne pro jejich politické názory, ale proto, že jsou sociopati a psychopati.

S mírnou nadsázkou se říká, že katalogy obchodních domů Neckermann a Quelle udělaly pro pád socialismu víc, než celá studená válka.

ten který je

jiná odpověď

Důvodem byla dle mého dohoda mezi velmocemi na transformaci východoevropských socialistických států se státy západní Evropy.Celý tento celek se proměnil do dnešní podoby EU,v jejímž čele stojí levicoví politici a bývalí komunisté.

Kryšpín

všechny nabízené odpovědi

Ztratili politickou, ale část v české kotlině včas zahodila rudou knížku vrhli se do jiných stran a na podnikání a mají také určitou moc, když se podívám do různých pamětí před 27 lety i vrchní ikona humanista pravil, i z komunistů mohou být dobří podnikatelé

mvk

jiná odpověď

Protože jste vy lidi chamtiví a líní zároveň.

led

jiná odpověď

Nemýľte si pojmy
Politika je ako tanec. Je v neustálom pohybe.
V danom priestore tancujete buď v páre, či celá skupina, alebo aj sólo, každý sám pre seba. Dnes hrá iná hudba. Ale všimnite si kroky – dopredu, dozadu, úkrok, pohyb telom, otočka a znova…
Prirodzene netancuje sa bez prestávky, treba si oddýchnuť, nabrať sily…
Ak pozriete históriu súčasnej spoločnosti, zistíte, že dnes (tj.posledných 30 rokov) je momentálne politické prímerie s malým „rodinným hašterením“ a novovytvorené spoločenstvo politických strán sa bráni vonkajšiemu nepriateľovi.

Jiří Bohumil

jiná odpověď

Hlavním důvodem byly radikální změny v SSSR a nástup Gorbačova. Pak už šlo jenom o to, jak „zblbnout“ občanstvo hezkými a idealistickými řečmi, jak se u nás budeme mít zakrátko lépe (nesvoboda, ekonomická úpadek, životní úroveň, nedostatek zboží na trhu) a bylo „vymalováno“. Tehdy již neschopní „političtí vládcové“ to vzdali (bez podpory SSSR- bez boje).

dudu

Zjenteku, asi se od tebe nesetkám s pochopením, ale vezmi na vědomí, že přes opakované čtení nějak nechápu smysl Tvého veledíla. Mohl bys mně prosím pár větami vysvětlit, co vlastně chtěl básník říci. Ale zřejmě blbnu já.

zjentek

Netrap se tím, s pochopením ses setkal. Já tě chápu přesně. Řekl bych, že sis to vyložil naprosto správně.
Ale tak dobře, pár větami: Zjakýho důvodu ztrácíme moc? Moc ztrácíme pro nedostatek, ovšem tento nedostatek nemusí tkvět přímo v intelektu, pro absolutní ztrátu moci postačí i nedostatek materiální. ;) čau ;)

zjentek

Když se zamyslím nad hodnotou tohoto veledíla z tvého pohledu, tak jestli chceš, můžeš příspěvek ohodnotit bodem, aby nebyl „tak zdarma“. No, toť vše, víc v něm zřejmě není. Co se dá dělat.

hapiky

Mc Merkurion: pravda, ale řeč je o politické moci na vládní úrovni.

Mc Merkurion

… a ono se tam v jádru něco změnilo? že jsem si tak ňák nevšiml … jen si říkaj jinak …

Mc Merkurion

… a jestli myslíš tu vedoucí úlohu strany, tak to už je stejně přestalo bavit …

hapiky

Drap: Někteří si ale žili docela nad poměry, že ano?