Zvědavý

Jaký je váš názor na Michaila Gorbačova?

Co o něm soudíte ? Jak hodnotíte jeho politické názory, činy a politický život ?

Nejlepší odpověď
annas

Pamatujii se, že jsou s jeho osobou spojená slova perestrojka, (ekonomická reforma v SSSR), glásnost atd. Perestrojka umožnila vycestování občanů do zahraničí,

Zasadil se o rozpad východního bloku, navázal styky se Západem. , ovlivnil ukončení studené války.

Vím, že obdržel Nobelovu cenu za mír.

Dále si vzpomínám, že když Michail Gorbačov, poslal vojáky do Litvy a ovlivnil tak definitivní rozpad SSSR,

Jenže to způsobilo i problémy v jiných republkách,. Jenže politici nesouhlasili s rozpadem SSSR, v ekonomice rovněž nic moc, , takže došlo k chaosu a Gorbačov, z počátku "milovaný, později nenáviděný, skončil.

Potlačoval i hnutí hippies.

Když vybuchl Černobyl, Gorbačov zapomněl na glásnost, mlčel, teprve se zpožděním vydal prohlášení o tragédii.

Bylo toho víc, oživila jsem si něco ze svých poznámek.

Ještě pro zajímavost., Gorbačov uzavíral smlouvu s prezidentem Reagenem, který vyjadřoval na jedné straně svůj otevřený, na druhé pak i nesmiřtelný přistup k sovětské politice.

Důvěřuj, ale prověřuj. Říká se, ž je to stará lidové moudrost, ale z rozhlasového pořadu jsemžse dověděla, že jde o dobové použití z 80. let.

„„Bezprostřední zdroj tohoto rčení byl obnovený v ruštině, v ruském frazeologismu доверяй, но проверяй, jehož prokazatelným autorem byl však překvapivě Američan, konkrétně americký prezident Ronald Reagan. Rčení důvěřuj, ale prověřuj, доверяй, но проверяй bylo jeho často opakovanou zásadou při jednání se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem..“

https://olomou­c.rozhlas.cz/rce­ni-duveruj-ale-proveruj-mohlo-byt-mottem-nejen-pro-dnesni-politiku-7598647

Něco z jeho současného života – "Pro Západ symbol a maskot, pro Rusko zrádce. "
h ttps://www.re­flex.cz/clanek/fil­my-a-serialy/90813/mic­hail-gorbacov-cernobyl-jsme-netutlali-a-muj-sen-o-uspesnem-socialismu-porad-trva.html

Další odpovědi
led

Pravdu, alebo, to čo tvrdia médiá?
Pravdou je, že v čase svojej politickej slávy, dokázal dosiahnúť svoje sny mladosti, dostať sa na vrchol moci.
Pravdou je však aj to, že sa zastavil na stupienku (politického) víťaza a odtiaľ sa padá rýchlo.Neverím, že pri jeho nástupe k najvyššiemu postu, bol jeho cieľom rozpad Sovietskeho zväzu.
Môžte so mnou nesúhlasiť, nebránim tomu. Každý z nás má právo mať iný názor.

EKSOT123

Můj dojem tenkrát byl dobrý. Na Wiki myslím výstižně vypíchnuty klíčové body: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Michail_Ser­gejevi%C4%8D_Gor­ba%C4%8Dov