Kepler

Z jakých důvodů může samovolně explodovat powerbanka nebo baterie v telefonu?

Překvapuje mně hlavně ta nečekaná energie, která se uvolní.

Nejlepší odpověď
dubraro

Powerbanka nebo akumulátor může explodovat z důvodu zkratu, přetížení nebo přehřátí. Li-Pol článek je vlastně tvořen poměrně tenkou vrstevnatou fólií, složenou z katody, elektrolytu, anody a izolační vrstvy. Fólie je v pouzdře svinutá nebo poskládaná. Stačí v jednom místě propíchnout nebo přelomit, zkrat způsobí prudké vybíjení, tím zahřátí a teplem se destrukce lavinovitě šíří.
Je třeba si uvědomit, že moderní akumulátory mají hustotu uložené energie podobnou jako hořlavina a podle toho se chovají.

Další odpovědi
elkon

Chemickou reakcí z horka, nebo závadou při zatížení.

Edison

Zásadní pro výbuch je tvorba plynů.

Dochy

Nečekaná energie? V úložišti energie? 😉

Kepler

Tím jsem myslel její množství – co ta powerbanka dokázala udělat za ohňostroj.