zjentek

Z jakého materiálu bylo vodovodní potrubí v zemi a jak si vysvětlujete, že po pádu kmene stromu na dvou místech prasklo?

Pro odpověď je nutné dát si do souvislosti tato dvě krátká videa:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=2V37kVQM9LM
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sS3ciH41aqw
(;

Nejlepší odpověď
Edison

Stačí místní ráz a voda, jako nestlačitelná, přenese rázovou vlnu dál. Možná proto dvě mista – dva směry šíření rázové vlny. Potrubí pak praskne v nejslabším místě. A je fuk, z jakého je materiálnu, je to jen otázkou „velikosti kladiva“.

Další odpovědi
Kepler

Plastové potrubí by asi neprasklo, vydrží i nějaké ty deformace. Ale ocelové je nepoddajné, takže může rupnout ve sváru nebo přírubě. Při pádu takového macka nejspíš vzniklo menší zemětřesení.

honza19hk

Některé vodovodní přípojky zvláště ty větších průměru můžou být i litinové. Dnes ale z větší části plast.

orwell

Kepler: dobře jsi to napsal, menší zemětřesení. Tak, tak. Není to zase tak dlouho, když jsem byl asi 100m od těžařů, kteří káceli stromy odhadem 150leté, min. 30m výška a průměr asi kolem 70cm u pařezu. Každý pád jsem vnímal dost výrazně i prostřednictvím podrážek bot. Kdybych byl blíž, možná by se mně i odlepily.

orwell

Zjenteku nelži. Já ti dám dvě KRÁTKÁ videa!