Pájo

Z jakého jazyka vzniklo nebo z čeho se odvodilo slovo kumbál?

Nejlepší odpověď
annas

Původní slovo bylo kumbálek, později kumbál – malá, tmavá místnost. . zajímý plvod,.
Slovo je přejaté nějaké zvláštní podoby střhněm. kammer (komora), snad z kamber nebo podobně.
Nejblíž je české podobě litevské slovo kamburis, kambar(i)s – přemístění a-u za u-a, záměnou r za l dostaneme kumbál. z nějaké německé formy, jaká byla i předchůdkyní litevských slov. Další záměnu mm v mb připouští i několik badatelů.

Etymologický slovník
Doplňuji:
Ach jo… Zajímavý původ, z nějaké zvláštní podoby …

Další odpovědi
hanulka11

snad z německého jazyka od slova Kobe .....

anonym

Další též v jednom ze starších odkazů:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-slovo-kumbalek

Pájo

O původu slova však nic. Jen o významu.. a o ten mi nejde.

annas

Ad Pájo. Čekala jsem, zda bude někdo reagovat a zda si uvědomí rozdíl mezi pojmy a dojmy:-))

Pájo

Ad. annas
…vždy se někdo takový najde…

anonym

dovolim si Vas Pajo opravit ; vzdycky se takovA najde .. :) prechytrala, premoudrela .., a to se mi zda vzdycky nejak podezrely … … brrr. dulezite je ale odpovedet .., i kdyz vetsinou upne blbosti .. ale : … ( neco jako moje dvojce .. :)

  • iv-

tolik k tematu .. :)

Pájo

Děkuji za opravu.