Katoda

Z jakého důvodu se stavěly hrady na nádražích?

Myslím tím ty jejich zmenšeniny. Někdy i docela hodně kvalitní.

Nejlepší odpověď
klumprt

Více hradů jsem viděl na předzahrádkách domů na normální ulici než na nádražích. Takže myslím, že to nesouvisí s železnicí, ale že šlo o jeden z koníčků, kterému se lidé věnovali a možná někde i dodnes věnují.

Mimochodem nedávno jsem byl u Mariánských lázní, kde je park Boheminium plný profesionálně zhotovených miniatur mnoha českých pamětihodností. Tam už jde teda trochu o byznys, i když ty lidi to určitě taky musí bavit.

Další odpovědi
marci1

To se zřejmě neví. Asi jen tak, pro radost. 🙂

„Otázkou je, proč právě nádražáci se baví modelováním hradů. Je to zajímavý fenomén. Možná měli dřív spoustu času k ubíjení mezi projíždějícími vlaky, když stáhli závory. Nádražáci byli a jsou pravými mistry v budování minihradů.“

Zdroj: https://cesto­vani.idnes.cz/mo­dely-hradu-minihrady-u-nadrazi-dow-/po-cesku.aspx?c=A140409­_165147_po-cesku_jp

orestez

K Marci1, Marci, nepotřebuješ vše vyhledávat na internetu a věřit tomu. Náhodou máš pravdu. V posunovacím nádraží Brně Maloměřicích mívali v plechové boudě pověšeného plyšového starého medvěda i se železničářskou čepicí. Býval vidět z mostu pro pěší, na Jarní. Z vlaku si toho málokdo všiml.