Kryšpín

Z jakého důvodu máme pětkrát větší inflaci než Rusko?

Rusko válčí agresor vydává ruble na zbraně, krachuje je tam bída EU už uvalila 11 balíčků tvrdých sankcí. Naopak v ČR máme solidní pětikoalici zvládla předsednictví EU, plynovou i elektrickou krizi, příliv utečenců důchodovou reformu i zdražování potravin doporučením nakupovat v Polsku a pod.

Nejlepší odpověď
Drap

Putin krvácí z našich sankcí. A naši inflaci ber jako daň demokracii a to ještě neni konec. Odstřihli jsme ruský plyn, teď nám ten samý dovážejí Saudové za několikrát vyšší ceny. Tak se to projeví i na inflaci.

Další odpovědi
aliendrone

Podrobné vysvětlení na počkání za tučný poplatek vydává Havloid dem(ent)ocracy prosperity and consultingt Inc., ale MOŽNÁ se pochlapí Pepa25 (je to TAKÉ ekonom). 😉 🙂

Ale moc si od toho neslibuj, bo nejspíš přijde s nějakou optimistickou prognózou ČNB (platnou, ale pro JINÝ svět), takže si raději navlékni Pampersky, kdybys ji chtěl číst, muehehehe! 😉 😁 😁

Filip84

Ze stejného, proč byla menší inflace u nás za Husáka, v DDR za Honeckera, třeba.

Protože tu ekonomiku mají úplně jinak postavenou, to je jednoduchá odpověď.

My děláme plastikové Hebele do aut, to ano, děláme i elektronické Hebele do aut, ale auta neděláme. Ne, neděláme, protože i ta „naše“ das Skoda Henlein Auto Werke je dávno, dávno součástí koncernu KDF Wagen, jo, Reichswerke to je, jak za Protektorátu, za Protektorátu to byly Reichswerke Hermann Göring, dneska je to jiný Reichswerke, ale je, takže, když se KDF Wagen nebude dařit prodávat das Auto – co já vím – v Argentině, tak dobrý, no ale když bude krise celosvětová…? Jasné, ne?

Za Husáka jsi měl jednu polévku, gulášovou, v pytlíku, když Ti nechutnala, mohl jsi si vybrat, zda si uvaříš vlastní polévku bez sáčku, nebo jsi si mohl leda tak nasrat. 🤷‍♀️ Rukavice jsi koupil z RZ Dobříš, boty ze Svit Gottwaldov, a když jsi koupil nějaké boty z Itálie, tak ale to byla spíše výjimka.

Dneska nic nevyrábíme, téměř, prostě procento je výrazně nižší, to za prvé. Za druhé, mnohem, mnohem víc lidí pracuje ve službách, no a ty služby jsou navázány na to, kolik budou mít lidé peněz.

No a odkud nám vede plyn a ropa (=palivo)? No z „Ruska“, protože se soudruhy z SSSR na věčný časy a nikdy jinak, že jo. Vlastně ne z „Ruska“, z Ruska! Kdybychom alespoň drželi hubu, tak jsme mohli mít jak plyn, tak palivo, za slušný peníz. Ne, my taky kokoti, musíme furt mlet pantem (myslím státní erár), nahatý Putin na zlatým záchodě visel na policejním ministerium atp., no tak co můžeme čekat?

V konečném důsledku to znamená zdražení plynu, zdražení bensinu, zdražení dieselu. A to zdraží úplně všecko, protože každý potřebuje nějaké palivo, jo, a málo která hospoda dneska vaří na mostecký kostce, jako. 😅

Rusko ne, ruská ekonomika je více industriální, ta moderní, postindustriální, je tak v Moskvě. Nebo v Pitěru. A kde jinde? No asi v pár městech ještě něco, jako služby západního stylu, bude, ale nic moc extra. Jinak co: Rusové mají vlastní plyn, mají vlastní ropu, takže i vlastní palivo. Uhlí mají, že si s ním můžou v zimě posypat dálnice a ten jejich trh je tak ohromný, že i když jim – nějak – omezíš export, tak jim to moc žíly nerve. Rus nevydělá čtyřicet tisíc, jako my, vydělá patnáct, dvacet, jo, no ale zase ceny jsou veskrze stálé. Pozor, třeba v takovém Vladivostoku stojí všecko 3×, 4× tolik, co v Moskvě, no ale taky tam jsou jiné příjmy, pokud něco umíš, protože tomu tak vždycky bylo, už za Stalina, vlastně už za cara, že kdo pracoval „daleko od Moskvy“, tak ho zaplatili. Třeba takový chauffeur, co jezdí po té „silnici smrti“ náklaďákem zásobovat Oymyakon, z Vladivostoku, tak si vydělá cca Kč 50,000.00 měsíčně. Jenom pro illustraci. Tady někde u Pitěru si fakt jako chauffeur kamionu nevydělá padesát tisíc, když bude pendlovat Pitěr – Moskva. Ani polovinu si nevdělá.

Taková polobolševická, industriální, nevýkonná ekonomika se jen tak lehce nezatřese. Ona může relativně snadno celá zkrachovat, je hodně navázána na stát, ale jen tak lehce se neotřese.

Themeansar

Jak si to každý stát udělá, takové to i má, z díla poznáme tvůrce!

Zdroj: https://gvkb.cz/

Pepa25

Proč mělo Rusko už rokem inflaci 20%, když u nás byla poloviční? Proč neumíte položit normální otázku? Proč tuto blbost aliendrone označí jako zajímavou? Samé otázky …

paul1

Asi máte špatné info. Inflace v :
ČR je 20 %
Rusko 15 %
Otazné ale také je, jak dalece jsou čísla důvěryhodná.
https://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/nazo­ry-a-petice/Zbynek-Fiala-V-Cesku-je-vetsi-inflace-nez-v-Rusku-711083

VaclavZeman

Nic není černobílé. Děkuju.

Filip84

V RF je větší procento obyvatelstva státními zaměstnanci. S určitou mírou nadsázky se dá říct, že mimo Moskvu a Pitěr, nebo jednoduše mimo tzv. evropskou část RF, je velké procento těch, co nechlastají první ligu, nebo jim nehrabe z jiné příčiny, státními zaměstnanci.

RŽD jsou moloch větší, než byly ČSD u nás, prostě co vahzal, to desítky, stovky zaměstnanců. Doly jsou státní, lomy jsou státní, letadla, co lidí se živí jenom na údržbě silnic, prostě logika „nas mnogo“. Hlavně tam, kde stát potřebuje ty zaměstnance, dobře platí, to za prvé, no a potom jsou tam státní obchody, státní byty – za „pánbů zaplať“, jo, no a nesmíme zapomínat na Вооружённые си́лы Росси́йской Федера́ции. A, zase, nejde „jenom“ o vojsko, stát jim platí, tam v těch územích „daleko od Moskvy“, obchody, fitness centra, co já vím, prostě služby: kadeřnice, maséry, protože, samozřejmě, to nejsou služby jenom pro vojcly, ale i jejich rodiny, no a taky ty lidi, co jim poskytují služby. To už, v podstatě, nikde v Evropě takové vojsko není, jak v RF, třeba.

To je úplně jiný svět, RF a my.

Ann Fibe

V Rusku všechny údaje skrývají, není tam komu věřit.

aliendrone

Filip84>>> Hele, CO máš pořád s tím „vohzalem“? Přidal ses k Volodymyrovi? 😮
Totiž ze školních škamen si pamatuji, že v Rusku mají VOKZÁLY, venkoncem Rusmeni ani nedisponují hláskou „H“ (na rozdíl od Ukrošů). 😉 🙂

Kryšpín

Paul1 čerpal jsem L. Kovanda data Blomberg ze dne 3.6.2023,
nejnižší meziročně Čína 0,1
druhé Rusko 2,3
třetí SA 2,7

Filip84

Kryšpín: Tak ono je to, hlavně, vidět, že si RF z těch – „slavných a vyhlášených“ – sankcí na prdel nesedla. 🤷‍♀️