talka

Z čeho vzniklo slovo trnož?

Jistě má souvislost s: noha-nožní …

Nejlepší odpověď
annas

Odkaz, který vložil Emefej, je z roku 1923, takže pro srovnání vkládám vysvětlení od J. Rejzka z Etymologického slovníku, který vyšel vr. 2008

trnož. Z psl. *trьnoža z *trь (viz :tři, srov. :trpaslík) a odvozeniny od *noga
( :noha). Původně tedy ‘třínožka’ – šlo o stoličku, která se dávala u stolu pod nohy (doloženo ještě u Jg).
Odtud pak přeneseno na příčky spojující nohy u stolu a židle.

Noha – praslovanské noga,
Psl. *noga odpovídá lit. nagà ‘kopyto’ Jde o zhrubělý název nohy, který vytlačil původní ie. výraz pěší.

Další odpovědi
Emefej

Vypisovat to nehodlám, ale ve zdroji je to podrobně vysvětleno.
Doplňuji:
Omlouvám se za hrubou mystifikaci. Mnou citovaný odkaz je opravdu starý a v něm uvedený význam slova trnož (trojnohá stolička, na niž se kladly pro pohodlí nohy), prosím neberte v potaz. Annas má samozřejmě pravdu, když cituje Rejzka. Podle něj se naopak jedná o trojnohou stoličku, na niž se kladly pro pohodlí nohy.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2085

gecco

Původně šlo o třínohou stoličku na pohodlné podložení nohou (tří-nož → trnož)…
Postupně se toto pojmenování přeneslo i na svlaky, které slouží (u židlí i stolů…) jednak ke zpevnění konstrukce a jednak k opírání nohou.
😉