Dr. Darko

Z čeho pochází význam slova tuplák?

Nejlepší odpověď
annas

Tuplák = název pro litrovou sklenici s uchem a pivem.

Původ. z němčiny z Doppelkrug nebo Doppleglas – velká sklenice s objemem 1 litru., tj. obsahu dvou půllitrů (někdy i však dvou litrů)
Doppel – dvojtý, tedy tuplovaný . Původ přes francouzské double z latinského duplex t/v.

Podle Slovníku nespisovné češtiny s. 435

Další odpovědi
quentos

E? „Význam tuplák“? Nechtěls říct „slovo tuplák“?
Z německého Doppel- – dvojitý.

aliendrone

Asi z množství, si myslím. Třeba tuplák piva (1 litr – „dvojité pivo“) nebo tuplák na nápravě (2 kola na náboji u náklaďáků) apod. :) s filologickým rozborem si počkej na paní VELKOPODNIKATELKU sušenkovým zbožím, vykořisťovatelku nebohé námezdní síly a nevybíravou útočnici na naše zdraví i štíhlost (po sušenkách se tloustne > následně kardiovaskulární a jiné choroby z obezity) – pořád se tváří, jako kdyby nic a přitom samotný gangster Dochy přes své nevybíravé (ovšem ÚČINNÉ!) metody je v počtu obětí až za ní! ;) :D :D