Drap

Z čeho a jak se vyrábí parafíny a vosky?

Nepište mi prosím včely.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Parafín (též parafin) je bílá v surovém stavu spíše nažloutlá až nahnědlá amorfní směs vyšších nasycených alifatických uhlovodíků (alkanů). Získává se při destilaci ropy[1] nebo krystalizačním odparafínováním hnědouhelného dehtu, popřípadě se vyrábí katalytickou syntézou. Poprvé jej z dehtu izoloval Karel Ludwig von Reichenbach v Blansku v roce 1833. Bod tání se pohybuje od 42 °C (parafin měkký) do 65 °C (parafin tvrdý) i výše, bod varu zhruba 300°C. Parafin je směs pevných uhlovodíků řady CnH2n+2. Relativní permitivita εr parafínu je 2 až 2,3.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vosk

elektrikář

Na Karlovarsku jsou staré šachty kde se těžilo mastné uhlí z kterého se parafín destiloval.